IBM a Sun se nespojí

New York - Jednání o spojení počítačových společností IBM Corp. a Sun Microsystems zkrachovala. Sun totiž odmítl nabídku IBM, která činila nejvýše 9,4 dolaru na akcii, což oceňuje celou společnost na sedm miliard dolarů (137,2 miliardy korun). Kolaps dohody podle analytiků mnohem více postihne firmu Sun. IBM si navzdory globální krizi vede díky aktivitám v outsorcingu a přesunu od hardwaru k softwaru relativně dobře. Spojením by obě společnosti měly podíl dvě třetiny na trhu vyspělých serverů a zhruba polovinu na trhu přístrojů pro uchování dat na páscích.

Jednání byla již téměř v závěrečné fázi. Podle odborníků je dohoda důležitá pro budoucnost Sun. Například analytik Kaufman Brothers Shawa Wu označuje zrušení jednání ze strany podniku Sun jako chybu. Před oznámením jednání 17. března se jeho akcie obchodovaly za 4,97 dolaru, od té doby však rostly a v pátek skončily na 8,49 dolarů.

IBM by transakcí získala silnější pozici v konkurenci s firmou Hewlett-Packard. Fúzí by pak společnosti tvořily dvoutřetinový podíl na trhu vyspělých serverů a zhruba polovinu na trhu přístrojů pro uchování dat na páscích.

Sun již dříve musel propouštět tisíce lidí

Příjmy společnosti Sun, která vyrábí software a vyspělé počítače, za tři měsíce do konce prosince klesly o 11 procent a podíl hrubého zisku na tržbách se snížil na 41,9 procenta z loňských 48,5 procenta. Firma byla miláčkem investorů v době rozkvětu technologického odvětví v 90. letech minulého století, v posledních deseti letech má však problémy a musela propustit tisíce zaměstnanců.

Sun Microsystems nyní bude nucen hledat nového zájemce o své převzetí. Podle některých je však možné, že obě společnosti, které si konkurují na trhu serverových počítačů, i přes současné problémy pokračují v jednání a dohoda nakonec bude oznámena.