Oživení čínské ekonomiky možná začne už letos

Peking - Podle Světové banky by se Čína mohla dostat z ekonomického poklesu ještě letos, což může pomoci zbytku Asie ke stabilizaci a případnému oživení. Podle banky bude za hospodářským vzkříšením stát zejména obrovský balík na stimulaci ekonomiky schválený čínskou vládou. Ten mimo jiné dotuje na domácím trhu spotřební výrobky a snaží se tak vybudit poptávku i na čínském venkově, kde stále žije více než 900 milionů lidí.

„Objevil se paprsek naděje, který naznačuje, že čínská ekonomika se odrazí ode dna do poloviny roku 2009,“ uvádí se ve zprávě Světové banky. Dokládají to i nejnovější čísla o čínské průmyslové výrobě, která v březnu mírně vzrostla.

Čína je třetí největší ekonomikou světa, která by letos měla zpomalit růst o tři na 6,5 procenta. Ohrožuje ji hlavně slabý vývoz, který se v únoru meziročně propadl o 25,7 procenta. Je způsobený propadem poptávky v západních zemích, proto se Peking snaží omezit svoji závislost na zahraničním obchodu a naopak vybudit domácí poptávku.


V letošním roce plánuje vláda napumpovat do ekonomiky čtyři biliony jüanů (zhruba 11,6 bilionu Kč), převážně prostřednictvím vyšších výdajů na veřejné práce. Doufá, že tak zvýší domácí spotřebu.

Světová banka dodala, že inflační tlaky v Číně jsou stále nízké. To ponechává prostor pro další snížení úrokových sazeb či zavedení dalších opatření na podporu růstu.