Maďarský průmysl se v únoru propadl o třetinu

Budapešť - Průmyslová výroba v Maďarsku se v únoru meziročně propadla o 30 procent, což je mnohem horší výsledek, než o jakém hovořily odhady analytiků, především kvůli prudkému poklesu vývozu. V lednu se výroba snížila o 22,9 procenta. Analytici očekávali snížení výroby v průměru jen kolem 23 procent. Maďarská průmyslová výroba klesla již pátý měsíc za sebou.

KSH od počátku 90. let minulého století změnil svoji metodiku měření, a přímé srovnání s předchozími údaji tak není přesné. Únorový pokles je však podle úřadu možná nejvyšší od pádu komunismu. K poklesu výroby přispěl jak slabší vývoz, tak nižší domácí poptávka. Nejhůře si podle statistika KSH Miklóse Schindeleho vedla výroba automobilů, která byla proti loňskému roku zhruba poloviční.

m


Maďarská ekonomika nyní čelí nejhorší recesi od počátku 90. let minulého století. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku hrubý domácí produkt meziročně klesl o 2,3 procenta po nárůstu o 0,8 procenta v předchozích třech měsících. Maďarská vláda v letošním roce počítá s poklesem domácí ekonomiky o 3,5 procenta, nedávno ale připustila, že by mohl činit až šest procent.