Podle průzkumu očekávají hospodářské zhoršení již tři čtvrtiny Čechů

Praha - Zhoršení české ekonomiky podle březnového průzkumu společnosti STEM předpokládá 73 procent Čechů. Jde o dramatický nárůst z loňských 39 procent. Zastoupení optimisticky naladěných občanů kleslo o dvě třetiny a téměř na polovinu se rovněž snížil podíl lidí, kteří předpokládají, že ekonomická situace se v příštích měsících nezmění ani k lepšímu, ale ani k horšímu.

Celých 73 procent lidí se na budoucnost české ekonomiky v příštích měsících dívá pesimisticky. Téměř třetina, a to 30 procent, dokonce předvídá velmi nepříznivý vývoj. Vývoj tuzemské ekonomiky vidí pesimisticky častěji starší lidé, lidé deklarující špatné materiální podmínky života a také občané inklinující k politické levici, především příznivci KSČM a ČSSD.

Téměř pětina populace (19 procent) neočekává do budoucna žádné změny a jen osm procent lidí je přesvědčeno, že česká ekonomika se v příštích dvou měsících zlepší, i když i tato skupina vyjadřuje svůj optimismus opatrně. Optimistická očekávání jsou častější mezi nejmladší věkovou skupinou (18 až 29 let), mezi lidmi s dobrým materiálním standardem a také mezi pravicově orientovanými občany, zejména mezi sympatizanty ODS.


Odhad vývoje finanční situace domácností je podle STEM poněkud příznivější. Polovina občanů se obává, že se v blízké budoucnosti zhorší, a 41 procent doufá, že jejich finanční poměry se během příštích 12 měsíců nezmění.