Německá vláda přifoukla šrotovné na 5 miliard eur

Berlín - Navýšení finančních prostředků určených na takzvané šrotovné  z dosavadních 1,5 miliardy eur na pět miliard eur (133 miliard korun) schválila vláda v Německu. Opatření by mělo trvat až do konce letošního roku. Zavedení šrotovného výrazně posílilo poptávku po automobilech v Německu, z čehož těží rovněž česká Škoda Auto.

Německá vláda v letošním roce začala vyplácet bonus 2 500 eur (téměř 70 tisíc korun) za koupi nového energeticky úsporného automobilu a za sešrotování nejméně devět let starého vozu. Většina z původně vyčleněných peněz na toto opatření, jež by mělo po novém navýšení trvat do konce letošního roku, již byla vyčerpána.

Šrotovné zřejmě funguje

Prodej nových automobilů v Německu se v březnu díky šrotovnému meziročně zvýšil o 40 procent na zhruba 401 tisíc vozů. Podobná vládní opatření podpořila poptávku po automobilech i v dalších evropských zemích. Ve Francii se v březnu prodej aut zvýšil zhruba o osm procent a mírný nárůst zaznamenala rovněž poptávka v Itálii.

Automobilový průmysl se nyní po celém světě potýká s poklesem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry i výdajů. Výzkumná firma J.D. Power and Associates v lednu předpověděla, že prodej automobilů v celé Evropě by se měl v letošním roce snížit o zhruba 15 procent.