Nejvyšší pokuta za kartel v české historii platí, konstatoval soud

Brno - Bezmála miliardová pokuta, kterou před dvěma lety udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže 16 strojírenským firmám z nadnárodních holdingů za mnohaletý kartel, zatím platí. Konstatoval to dnes Nejvyšší správní soud, když dal za pravdu kasační stížnosti antimonopolního úřadu a zrušil verdikt Krajského soudu v Brně, který sankci loni zrušil. Nyní se musí krajští soudci zabývat kauzou znovu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže viní 16 firem z holdingů Siemens, Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Toshiba a Nuova Magrini, že v letech 1988 až 2004 téměř po celém světě nezákonně kooperovaly ve výběrových řízení, kterých se účastnily. Sdělovaly si ceny svých nabídek, a jedna z nich si tak vždy zakázku zajistila. V Česku tímto způsobem získaly v letech 2001 až 2004 zakázky za 700 milionů korun. Podle antimonopolního úřadu tento postup firem vyloučil hospodářskou soutěž a mohl navyšovat cenu dodávaných zařízení.

Antimonopolní úřad přivítal verdikt Nejvyššího správního soudu v této věci s nadšením. „Otevírá se tak možnost potrestat kartel, který trval léta,“ reagoval na rozsudek místopředseda úřadu Robert Neruda.

Co se nelíbilo brněnskému soudu?

Brněnský krajský soud, který pokutu loni zrušil, poukazoval na to, že firmy již jednou za stejný prohřešek sankcionovala Evropská komise a podle soudce Davida Rause nelze za stejný prohřešek pokutovat dvakrát.

Evropská komise stejným firmám vyměřila pokutu v celkové výši přes 750 milionů eur (podle tehdejšího kurzu přes 21 miliard korun), šlo o druhou nejvyšší sankci za kartel v historii evropského soutěžního práva. Podle brněnského krajského soudu komise hodnotila celý kartel, tedy i chování společností na českém trhu. Zohlednila ho ve své pokutě, a český antimonopolní úřad tak neměl správní řízení vůbec zahajovat.

Soudci krajského soudu neuznali ani argument antimonopolního úřadu, že bral v úvahu jen kartel od roku 2001 do vstupu Česka do EU. Soud míní, že se úřad nemůže svévolně rozhodovat, za jaké období řízení povede. Předseda antimonopolního úřadu Pecina ale tehdy namítl, že by takový názor převratně změnil rozhodování jeho úřadu. „Vždy platí, že delikt může posuzovat jak Evropská komise, tak soutěžní úřad v dané zemi,“ uvedl. Připomněl, že za stejný kartel dostaly strojírny pokutu i v několika dalších evropských zemích.

Soudcovské kladívko
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24