V Británii musely kvůli krizi skončit stovky obchodů

Londýn - Krize je nejskloňovanějším slovem současnosti a zatímco rady, jak ji zaplašit, vypadají většinou mlhavě, dopady se hlásí zcela hmatatelně. Na některých místech ve Velké Británii dá teď hodně práce najít otevřený a fungující obchod. Ve městečku Torquay už kvůli ekonomické krizi zavřel každý pátý obchod. Ve Walesu, kde město leží, je nejhorší situace z celé Británie. Skončit tam muselo už 40 procent obchodníků.

„Je to znepokojující a zbytek země na tom není o moc lépe. Hrozí, že po celé Británii do konce roku zavře až 15 procent malých podnikatelů, což znamená 140 tisíc obchodů,“ tvrdí obchodní rada Devonu a Cornwallu Tim Jones.

Krize dopadla nejhůř na drobné živnostníky - z ulic mizí jeden krámek za druhým a zbývají už jen non-stop otevřená obchodní centra ve velkých městech. „Lidé musí znovu objevit kouzlo místních obchůdků. Třeba k tomu tahle krize pomůže, protože se snižují nájmy,“ doufá Jones.


Starostové se snaží maloobchodníky podpořit a tlačí na Londýn, aby pomohl. Zatím chtějí mít alespoň možnost využít prázdné prostory pro sebe. „Opuštěné obchody jsou nejen smutným odrazem ekonomického pádu, mohou ale také přitahovat lidi z okraje společnosti. To poškozuje reputaci celého města,“ říká předsedkyně Sdružení místních samospráv Margaret Batonová.


Samosprávy proto žádají, aby tu mohly dočasně rozjet různé městské projekty od knihoven přes galerie pro místní umělce až po domovy mládeže. S obchodníky totiž z maloměst odcházejí i lidé. Například v Traviskeru zmizela za poslední dva roky ze škol celá třetina dětí.
Uzavřený obchod
Uzavřený obchod