Stát vyhrál arbitráž kvůli ČKD Blansko, ušetřil 2 miliardy

Praha - Česká republika vyhrála arbitráž s izraelskou společností Phoenix Action o zhruba jednu miliardu korun. Klíčovým předmětem sporu byly zejména transakce spojené s akvizicí společnosti ČKD Blansko v roce 2001, informovalo dnes ministerstvo financí. Spor se týkal investic, které firma v Česku prováděla přes společnosti Benet Praha a Benet Group.

„Podařilo se zachránit téměř dvě miliardy korun, které by to byly včetně úroků,“ doplnil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. „Chtěl bych zdůraznit, že protistrana nejen nic nevysoudila, ale zároveň musí uhradit veškeré náklady řízení a naše náklady na právní služby. Je to jednoznačně další potvrzení toho, že agresivní obhajoba státních zájmů, kterou jsem na ministerstvu financí zavedl, přináší své výsledky,“ uvedl k výsledku arbitráže ministr financí v demisi Miroslav Kalousek.

Izraelská Phoenix Action nárokovala peníze za údajně zmařenou investici do společnosti ČKD Blansko, již se jí nepodařilo zprivatizovat. „Phoenix Action si nárokovala k 3. květnu 2001 škodu ve výši 952 milionů korun,“ řekl šéf mezinárodně právního oddělení ministerstva financí Radek Šnábl. Další peníze pak firma nárokovala v souvislosti se zmrazením účtů společnosti Benet Praha, proti níž bylo vedeno řízení kvůli celním a daňovým únikům.

Pařížský tribunál podle ministerstva zamítl nároky izraelské společnosti hned na samém počátku arbitráže. Rozhodující slyšení se uskutečnilo loni 1. září, konečné rozhodnutí obdrželo ministerstvo dnes.

České republice hrozí i další arbitráže. Georg Nepolsky, Čech s německým občanstvím, žádá údajně za zmařenou investici 1,24 miliardy korun a společnost Edbusy požaduje odškodnění 1,7 miliardy korun kvůli průtahům vyšetřování podezření, že podváděla klienty. Německá realitní společnost ECE Projektmanagement pak po Česku chce téměř jednu miliardu korun jako odškodné za průtahy ve stavebním řízení při přípravě jejího obchodního centra v Liberci.