GM nabízí Opel výměnou za investice

Detroit/Rüsselsheim - Největší americká automobilka General Motors je připravena přenechat kontrolní podíl v německé divizi Opel výměnou za příslib, že nový majitel podílu investuje minimálně 500 milionů dolarů (přes deset miliard korun) do nového podniku vytvořeného z evropských aktivit amerického autovýrobce. Generální ředitel automobilky Fritz Henderson již v pátek uvedl, že jeho firma nalezla více než šest potenciálních zájemců o Opel. Americká automobilka je připravena zdarma přenechat také švédský Saab. Informaci přinesl na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s plány podniku.

Šéf GM Fritz Henderson v pátek uvedl, že GM má stále naději, že se jí podaří restrukturalizovat své aktivity bez soudní asistence. Dodal však, že se zvýšila pravděpodobnost, že bude muset požádat soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Mluvčí automobilky Opel minulý týden upozornil, že firma by mohla pokračovat v provozu a vyplácení mezd zaměstnancům i v případě, že její mateřská společnost vyhlásí bankrot.

Německá divize Opel nyní žádá o finanční pomoc zhruba 3,3 miliardy eur (téměř 90 miliard korun) z veřejných zdrojů. Německá vláda chce ale před rozhodnutím o poskytnutí pomoci vidět podnikatelský plán, který by prokázal životaschopnost podniku. Opel zaměstnává ve svých čtyřech německých závodech zhruba 25 tisíc lidí, automobily vyrábí rovněž v Belgii, Polsku, Portugalsku a Británii.

Automobilka GM se v důsledku slabé poptávky dostala na pokraj bankrotu a nyní bojuje o získání dodatečné státní pomoci. GM již od americké vlády obdržela půjčky v hodnotě 13,4 miliardy dolarů a v současnosti žádá dalších 16,6 miliardy.

Fiat možná s GM vytvoří alianci

Italská automobilka Fiat by mohla vytvořit alianci s aktivitami amerického konkurenta General Motors v Evropě a Latinské Americe. Informoval o tom list Automotive News s odvoláním na nejmenovaný zdroj. V tisku se již dříve objevila zpráva o možném partnerství Fiatu se zmiňovaným Opelem. Předseda Fiatu Luca Cordero de Montezemolo však tuto informaci popřel.


GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s poklesem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry i výdajů. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.