Prim v nebezpečném zboží hraje Čína, dodává celou polovinu

Brusel - V Evropské unii přibývá rizikových výrobků, před nimiž úřady varují spotřebitele a které musejí být stahovány z obchodů. Loni unijní informační systém RAPEX vydal 1866 oznámení, meziročně o 16 procent více. V 1545 případech šlo o varování před produkty, jež představovaly vážné riziko, uvedla dnes Evropská komise. Jednoznačně nejvíce zachycených nebezpečných věcí pocházelo z Číny. Nejvíce případů se podle dokumentu, který nicméně nezahrnuje potravinové výrobky, týkalo dětských hraček.

Jednoznačně nejvíce zachycených nebezpečných věcí pocházelo z Číny. Světlo světa tam spatřilo 56 procent ohlášených rizikových produktů. Druhé místo v tomto směru s deseti procenty připadlo výrobkům, u nichž není jasný původ. Na třetím místě pak figuruje Německo s pěti procenty. Nejvíce oznámení o zachycených nebezpečných výrobcích do unijního systému zaslalo Německo (205) se Španělskem (163) a Slovenskem (140). Česká republika zaslala 30 varování. Česká obchodní inspekce loni ze systému Rapex obdržela 1090 upozornění.

Co je RAPEX?

Jde o systém rychlého varování před nebezpečnými výrobky, který nicméně nezahrnuje potravinové produkty. Systém zajišťuje, že informace o stažení z trhu či rizikovosti nějakého výrobku v jednom členském státě se rychle rozšíří po celém 27členném bloku.

JAKÁ OPATŘENÍ MOHOU BÝT UČINĚNA?

Systém pokrývá preventivní i restriktivní opatření, k nimž jednotlivé země přistupují. Nejčastěji jde o zákaz či pozastavení prodeje daného produktu či stažení z trhu, poskytnutí informací o případných rizicích spotřebitelům či stažení nebezpečných věcí od zákazníků.

KDE SE LIDÉ MOHOU DOZVĚDĚT O VAROVÁNÍCH?

http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm

http://www.spotrebitele.info/rapex.php

JAKÁ JSOU HLAVNÍ RIZIKA ZAZNAMENANÁ PROSTŘEDNICTVÍM SYSTÉMU RAPEX ZA ROK 2008?

- zranění (366 případů, 20 procent)

- přílišné množství rizikových chemických látek (341 případů, 19 procent)

- udušení (285 případů, 16 procent)

- elektrický výboj (282 případů, 15 procent)

- požár či oheň (185 oznámení, deset procent)

Nejvíce oznámení, 32 procent, byla vydána kvůli závadným dětským hračkám. Za nimi následovaly elektrické přístroje s 11 procenty, motorová vozidla s deseti procenty či oblečení a nejrůznější módní doplňky s devíti procenty. Problémy způsobovala také látka dimetyl-fumarát (DMF), kterou obsahovaly sáčky dodáváné s koženými výrobky zabraňující jejich vlhnutí. Dovoz výrobků s touto látkou, která může způsobit silné ekzémy a jiné zdravotní komplikace, komise zakázala.

Zapalovač jako „angličák“, škrtící bundy

Mezi problémovými produkty najdeme třeba zapalovače, z nichž mnohé měly nepovolenou podobu nejrůznějších hraček přitažlivých pro malé děti. Jeden například vypadal jako klasické malé autíčko, takzvaný angličák. Pokud se mu však zmáčknul zadní spoiler, ze střechy z malé a sotva znatelné dírky vyšlehl plamínek. Vyrobeny však byly také dětské bundy a vesty, v nichž ale kvůli špatným tkaničkám v kapucích či střihu hrozí riziko uškrcení nebo boty s obsahem nebezpečných chemických látek.

Eurokomisařka zodpovědná za ochranu spotřebitele Meglena Kunevová:

0„V časech hospodářské krize, když se cena stává velmi klíčovým faktorem v útratách spotřebitelů, musíme posílit úsilí a být zvlášť ostražití.“

V roce 2003 bylo skrze systém RAPEX vydáno 139 oznámení, z toho v 67 případech šlo o varování před produkty s vážnými bezpečnostními či zdravotními riziky. Loni to už bylo 1866 oznámení, z toho 1545 se týkalo nebezpečných výrobků. Podle Bruselu to však neznamená automatické zvýšení množství závadného zboží. Rostoucí množství varování podle Bruselu souvisí s tím, že se zvyšuje informovanost o rizikovosti některých látek či předmětů a že se na bezpečnost klade stále větší důraz.

Eurokomisařka pro ochranu spotřebitele
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24