Z finanční pomoci americkým bankám zřejmě ukousla zpronevěra

Washington - Finanční pomoc ve výši 700 miliard dolarů, kterou americký kabinet poskytl krachujícím bankám, mohla být částečně zneužita. Vládní zpráva ukazuje, že v souvislosti s poskytnutou podporou úřady otevřely už 20 případů podezření ze zpronevěry, korupce a dalších zločinů. 700miliardový balík přitom ještě ani nebyl celý vyčerpán.

Podle vyšetřovatelů mohlo až 10 procent z celkové sumy, tedy až 70 miliard dolarů (téměř 1,5 bilionu korun), skončit úplně jinde, než vláda původně zamýšlela. Pokud by tomu tak bylo, jednalo by se již o druhý velký skandál, který pomoc určenou na boj s finanční krizí zasáhl. Nevoli daňových poplatníků i samotného prezidenta Baracka Obamy si vysloužil již fakt, že největší americká pojišťovna AIG vyplácela manažerům tučné odměny, zatímco pobírala pomoc od státu.

700miliardový balík, který americká vláda na boj s krizí uvolnila na podzim, ještě ani není zcela vyčerpán. Podle amerického ministra financí Timothyho Geithnera mohou Spojené státy bankám rozdělit ještě 135 miliard dolarů.

Video Vstup Michala Kubala
video

Vstup Michala Kubala