Zahraniční investice ČEZu se už ze třetiny zaplatily

Praha - Investice ČEZ v zahraničí od roku 2005, kdy energetická firma odstartovala expanzi za hranice České republiky, vydělaly celkem 9,7 miliardy korun čistého. Do konce loňského roku přitom ČEZ za distribuční a elektrárenské firmy ve východní Evropě zaplatil 31 miliard. Investici už tak má téměř ze třetiny zpět. Píší o tom Hospodářské noviny.

„Už dnes je více než pětina ČEZ v zahraničí,“ řekl listu výkonný šéf ČEZ Daniel Beneš. Společnost se podle něj poohlíží po dalších možnostech. Cesta se otevírá třeba v Polsku, kde se chystají privatizace tepláren, elektráren či uhelných dolů.

Velké nákupy ale malé výdělky v roce 2008 

Už loňský rok byl pro ČEZ ve znamení rekordních nákupů. Počet forem v zahraničí zvýšil o třetinu na 39. Mezi největší loňské investice patřil větrný park v Rumunsku či distribuční společnosti v Albánii nebo Turecku.

Přestože Beneš uvedl, že skupina dosáhla ve všech zemích, kde působí, plánovaných výsledků, vydělaly zahraniční akvizice loni jen 1,9 miliardy, což je asi o 40 procent míň než předloni. Letos ČEZ už zaplatil 3,3 miliardy za podíl v turecké distribuci, kupuje také sítě v Albánii nebo doly v Německu. 

Nejvíc komplikací zažívá ČEZ v Bulharsku, které cestu po zahraničních nákupech odstartovalo. ČEZ by potřeboval investovat do tamních sítí, ale státní regulátor brzdí výrazně nárůst cen. Za prodloužení frekvence odečtů mu navíc stát udělil sedmimilionovou pokutu, proti které se chce ČEZ odvolat. Méně společnost vydělala i na výrobě proudu v uhelné elektrárně Varna.

České peníze tečou za hranice

Působení ČEZu v zahraničí má své i kritiky. Po stažení investic ze zahraničí volal například před časem vicepremiér v demisi Martin Bursík. Podle něj jsou peníze firmy, která loni vydělala celkem 47,4 miliardy korun, potřebné v Česku. Stát vlastní necelých 70 procent akcií společnosti ČEZ. Většina analytiků se nicméně shoduje, že ČEZ v cizině nakupuje s rozmyslem a že si pořizuje firmy za odpovídající ceny.