Ministerstvo zdravotnictví dostalo pokutu

Brno/Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu zdravotnictví pokutu 70 tisíc korun za chyby v mediální kampani na prevenci boje s civilizačními chorobami. Ministerstvo totiž kampaň rozdělilo na čtyři menší zakázky, u kterých nevypsalo výběrové řízení a všechny je přidělilo jedné firmě. To bylo v rozporu se zákonem.

Celá mediální kampaň stála přes šest milionů. Řádné výběrové řízení přitom musí zadavatel vypisovat u zakázek s hodnotou nad dva miliony korun. Ministerstvo kampaň rozdělilo na čtyři samostatné zakázky - prevenci rakoviny plic, karcinomu děložního čípku, prevenci obezity a kolorektálního karcinomu, čímž dvoumilionový limit obešlo.

Ministerstvo oslovilo tři firmy, z nichž ve všech čtyřech případech vybralo stejného vítěze - firmu T.C.B. - CZ. Místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký řekl, že jedna z nabídek nebyla vůbec hodnocena, a ministerstvo tak vybíralo pouze ze dvou.

Rozhodnutí antimonopolního úřadu je zatím nepravomocné. Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně úřad po poradě s právníky zváží možnost odvolání. Také připomněl, že pokuta je za kampaně, které se uskutečnily za předchozího ministra Davida Ratha (ČSSD). "O kampaních rozhodl David Rath a schvaloval i jejich financování," uvedl Sršeň.