Recept na rozvoj chudých regionů EU: Přeshraniční spolupráce

Mariánské Lázně - Ministři regionálního rozvoje zemí Evropské unie, jejich náměstci a zástupci se dnes druhým dnem v Mariánských Lázních zamýšleli nad budoucností politiky soudržnosti a rozvoje regionů. Poté, co se včera shodli na tom, že politika soudržnosti má i nadále směřovat do chudých regionů, nesmí se ale zapomenout na žádnou zemi, dnes přišli s receptem na podporu rozvoje chudých oblastí. Měla by jí být spolupráce a přeshraniční propojení regionů.

„Chceme propojit regiony mezi sebou, chceme posílit územní spolupráci,“ prohlásil po skončení jednání v Mariánských Lázních český ministr pro místní rozvoj a hostitel celé akce Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Klíčové podle Svobody je, aby peníze poskytované v rámci politiky soudržnosti nesměřovaly jen do izolovaných „vesniček“, ale aby zohledňovaly region jako celek.

Žezlo regionálního předsednictví putuje do Švédska

Jednání v Mariánských Lázních bylo také ve znamení předávání pomyslného žezla regionální politiky. Z České republiky putuje do Švédska, které se ujme předsednictví Evropské unii od letošního července.

„Předal jsem švédskému předsednictví zvon, na kterém byla zapsána předchozí předsednictví. Přeji Švédům velký úspěch, je na co navazovat,“ prohlásil Svoboda s tím, že věří, že se Švédům podaří vtělit dohodnuté rysy politiky soudržnosti do nové právní úpravy.

Rozvoj regionů a politika soudržnosti jsou pro Evropskou unii klíčovým tématem. Putuje na ně totiž více než třetina rozpočtu unie. Česká republika může do konce současného rozpočtového období, tedy do roku 2013, získat z evropských fondů 90 miliard korun. Přepočteno na obyvatele je to úplně nejvyšší částka ze všech členských zemí.