Největší americké banky potřebují zvýšit kapitál o 75 miliard USD

Washington - Deset z 19 největších amerických bank potřebuje zhruba 74,6 miliardy dolarů jako dodatečný kapitál k posílení rezerv. To je oficiální výsledek zátěžových zkoušek, kterých se účastnilo 19 největších bank a finančních institucí USA, jenž dnes v noci zveřejnila americká vláda. Cílem zátěžových zkoušek je zjistit, zda by největší banky obstály, pokud by se nynější krize ještě zhoršila.

Mezi deseti bankami, které potřebují navýšit kapitál, jsou například Bank of America, která potřebuje dodatečný kapitál ve výši 33,9 miliardy dolarů, dále Wells Fargo & Co. s 13,7 miliardami USD dodatečného kapitálu, GMAC LLC (11,5 miliardy USD) a Citigroup (5,5 miliardy USD).

Finanční systém se podle zprávy americké centrální banky (Fedu) stejně jako celkové hospodářství sice již uzdravuje, ale ještě není v pořádku. Testy ukázaly, že některé velké banky jsou stabilní, některé ale potřebují navýšit kapitál o miliardy dolarů. Je to signál ze strany regulátorů, že odvětví je zranitelné, ale životaschopné. Testy také ukázaly, že pokud by se recese dále zhoršovala, ztráty 19 testovaných bank a finančních institucí by v letech 2009 a 2010 mohly dosáhnout celkem 600 miliard dolarů.

Představitelé administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy však doufají, že test obnoví důvěru investorů v bankovní systém a v to, že i slabé banky se mohou posílit. Žádnou z bank nenechají padnout. Banky, které potřebují dodatečný kapitál, budou muset do 8. června vypracovat plán a předložit ho regulátorům.

„S finančním průmyslem to není celkově tak špatné“

Smyslem testu bylo zjistit, zda každá instituce má adekvátní kapitál na to, aby přežila i ty největší problémy. Pokud banky nebudou mít dostatek kapitálu, musí do 30 dnů přijít s plánem na nápravu této situace a dalších šest měsíců dostanou na zavedení plánu. Šéf Fedu Ben Bernanke již na počátku tohoto týdne uvedl, že doufá, že banky budou samy schopné najít způsoby navýšení kapitálu a nebudou potřebovat pomoc od státu.

Analytici soudí, že test načrtl povzbudivý, ale obezřetný obrázek amerických bank. Při pohledu na něj „se dá říci, že to s finančním průmyslem není celkově tak špatné“, řekl hlavní ekonom investiční společnosti Dresdner Kleinwort Kevin Logan. Otázkou podle něho ale bude, jak se bankám podaří získat nový kapitál.