Dohoda o Nabuccu má být podepsána 25. června

Brusel - Dohoda o plynovodu Nabucco mezi Evropskou unií a Tureckem má být podepsána 25. června v Ankaře. Píše o tom dnes britský list The Guardian s odvoláním na vysoce postaveného zástupce Evropské unie. Nový plynovod má přivést plyn ze střední Asie do Evropy. „Je to naprostý průlom. Turecko přijalo naše podmínky,“ uvedl podle listu zdroj, který v jednáních s Tureckem zastupoval EU. Jednání mezi Tureckem a EU trvají již zhruba čtyři roky, během nichž turecká strana několikrát změnila své požadavky.

Plynovod Nabucco je pro Evropu strategicky důležitý, protože by mohl snížit její závislost na ruském plynu. Není však zcela vyloučeno, že by jím plyn z Ruska mohl rovněž proudit. Výstavba plynovodu by měla podle předběžných údajů stát zhruba devět miliard eur, tedy asi 241,1 miliardy Kč, a začít by mohla v roce 2011, přičemž dodavatelé by měli být vybráni o rok později, tedy v roce 2012.

Plynovodem Nabucco by mohl proudit plyn z Turecka, Ázerbájdžánu, Turkmenistánu či z dlouhodobějšího pohledu i z Iráku a Egypta. Vyloučit ovšem nelze ani dodávky z Ruska.

EU dováží třetinu plynu, který spotřebuje, což je asi 140 miliard metrů krychlových, z Ruska. Tzv. „jižní koridor“, tedy Nabucco a další dva plynovody, má obejít Rusko a ročně dodat do EU 60 miliard metrů krychlových plynu. To by v roce 2020 mělo odpovídat asi deseti procentům celkové spotřeby regionu.