Antimonopolní úřad může mít ztížené vyšetřování kartelů

Brno - Nový trestní zákoník by mohl ztížit Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odhalování kartelů. Firmy se nyní mohou pokutě za kartel vyhnout tím, že ho jako první úřadu nahlásí. Nový trestní zákoník ale usnadňuje trestání za kartely pro jednotlivce. Firmy by tak přiznáním kartelu mohly vystavit trestnímu stíhání své pracovníky, což některé zřejmě nebudou chtít.

Oznámení kartelu výměnou za odpuštění pokuty je hlavní myšlenkou takzvaného leniency programu (programu shovívavosti). Program existuje od roku 2001. „Existuje obava z toho, že pokud by se opravdu více rozjelo trestání účastníků kartelu, tak by firmy měly méně pohnutek leniency programu využít,“ řekl první místopředseda antimonopolního úřadu Robert Neruda.

Některé firmy podle něj ale budou chtít využít této možnosti i přesto. Týká se to například společností, v nichž se na kartelu domluví zaměstnanec či zástupce firmy bez vědomí jejího vedení či jejích akcionářů. Takovým firmám by případné trestní stíhání jejich zaměstnanců kvůli kartelu nejspíše nevadilo, neboť budou chtít očistit své jméno.

Nejvýznamnějším příkladem, kdy antimonopolní úřad zasáhl proti kartelu na základě informací jednoho z jeho účastníků, byla nedovolená dohoda šestnácti strojírenských firem z nadnárodních holdingů. Mezi nimi byly mimo jiné Siemens, Alstom, Fuji Electric, Hitachi, Mitsubishi Electric nebo Toshiba. Úřad firmám vyměřil téměř miliardovou pokutu. Na kartel upozornila firma ABB. Díky tomu vyvázla bez sankce.