Obec pomohla investorovi, ten za to nepřestěhuje výrobu

Předklášteří u Tišnova - Rušení výroby a propouštění zaměstnanců. Zejména v době hospodářské recese stále častější obrázek. Smutnému scénáři se vzepřeli v Předklášteří u Tišnova. Obec se dohodla s francouzským výrobcem ortéz, firmou Thuasne, že mu pomůže sehnat prostory pro rozšíření a firma na oplátku zrušila plánovaný přesun výroby. 100 pracovních míst tak zůstalo zachráněno.

Francouzská firma Thuasne otevřela svou pobočku v Předklášteří před devíti lety a zaměstnala sto žen z obce a okolí. Současné prostory ale přestaly výrobě vyhovovat a hrozilo to nejhorší, uzavření dílny a ztráta obživy nejen pro stovku šiček.

Antonín Nahodil, starosta Předklášteří pro ČT:

0„Dopad by byl na mateřskou školku a na obchody, samozřejmě tady tržby v obchodech dělají hlavně ty ženy, které sem dojíždí z okolí, takže dopad by byl veliký.“


Spásou se nakonec stal bývalý kravín v areálu sousedního kláštera. Obec se s firmou dohodla, že pomůže zajistit jeho opravu, z obecní pokladny přispěla čtyřmi sty tisíci, stejnou částku poslal sousední Tišnov a dvojnásobnou Jihomoravský kraj. Zbytek pětimilionové rekonstrukce už zaplatí samotná firma.

Místo propouštění tak v Předklášteří nakonec do budoucna možná ještě pracovních míst přibude. „Samozřejmě poté, co se výroba v nové budově rozjede, bude naší snahou rozšířit výrobu, a tak navýšit i počet zaměstnanců,“ řekla České televizi ředitelka výroby francouzské firmy. Oprava střechy kravína by mohla začít už tento měsíc. Jeho prostory by si potom firma pronajala minimálně na deset let.

Antonín Nahodil
Antonín Nahodil