Majitelé domů vyzvali prezidenta k zamítnutí delší deregulace

Praha - Občanské sdružení majitelů domů vyzvalo dopisem prezidenta Václava Klause k zamítnutí zákona, který prodlužuje ve vybraných obcích deregulaci nájmů do roku 2012. Návrh novely zákona, který by měl prodloužení deregulace umožnit, již úspěšně prošel přes Poslaneckou sněmovnu. V Senátu odpůrcům novely k jejímu zamítnutí chyběly minulý týden dva hlasy, pro schválení novely scházelo pět hlasů.

Norma tak poputuje v souladu s ústavou k prezidentovi jako přijatá po uplynutí měsíční lhůty, kterou Senát na projednání zákonů má. V případě novely lhůta uplynula 14. května. Navrhovaná úprava by měla zpomalit růst nájemného. Jeho zvyšování je prý totiž kvůli razantnímu růstu cen nemovitostí silnější, než se původně očekávalo. Majitelé domů s tím ale nesouhlasí. Ceny nemovitostí, které se do zákona v roce 2006 vsadily, totiž podle nich byly v mnoha případech až o šedesát procent nižší.

Stejně tak podrobilo Občanské sdružení majitelů domů kritice i argument, že prodloužení deregulace je součástí protikrizových opatření. „Krize dopadá na všechny obyvatele a napadené řešení přenáší opět odpovědnost ze státu na pronajímatele a pomáhá jen privilegovaným dvaceti procentům občanů, mezi kterými nechybí ani členové Poslanecké sněmovny,“ uvedlo sdružení v dopise Klausovi.

Kromě prezidentského veta se majitelé domů domáhají náhrady i prostřednictvím Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Odškodnění se u něj za regulaci nájemného domáhá až 4800 tuzemských majitelů domů. Konečná výše regulovaného nájemného v roce 2012 bude podle návrhu stejná, jako měla být původně v roce 2010. Možnost jednostranného zvyšování se ve vybraných obcích prodlouží až do roku 2012.