Akcionáři již na valné hromady nemusí, hlasovat mohou na dálku

Praha - Vláda dnes schválila novelu obchodního zákoníku, kterou na jednání kabinetu představila ministryně spravedlnosti a předsedkyně legislativní rady vlády Daniela Kovářová. Návrh má mimo jiné umožnit akcionářům firem hlasovat na valných hromadách, aniž by se jich museli fyzicky účastnit. Akcionáři budou moci hlasovat na valných hromadách společností i elektronicky nebo poštou. Výhrady proti dálkovému hlasování má Bezpečnostní informační služba.

Pokud chtěl drobný akcionář české společnosti spolurozhodovat o dalším osudu firmy třeba z Německa, muset přejet hranice a osobně se zúčastnit valné hromady. Nově by k tomu mohlo stačit jen připojení k internetu. „Chtěli bychom pomoci drobným akcionářům, teď mohou hlasovat prostřednictvím korespondenčního hlasování nebo prostřednictvím elektronických nástrojů,“ uvedla Kovářová.

Novela vyvolává protichůdné reakce. „Já osobně se domnívám, že je to krok správným směrem, neboť dnes jsou společnosti, které mají řadu drobných akcionářů, kteří nejsou schopni z ekonomických důvodů se přemístit do místa konání valné hromady,“ chválí novelu advokát z advokátní kanceláře PRK Partners Jakub Lichnovský.

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

Jeden problém s novelou má však Bezpečnostní informační služba. Upozorňuje, že elektronický způsob hlasování může přinést určitá rizika, zejména u společností, jejichž akcie nejsou kótovány na burze.


Mluvčí BIS Jan Šubert:

0„Virtuální svět elektronické komunikace je plný nástrah a nebezpečí, mohou to být útoky hackerů, mohou to být možnosti zakrývání skutečné identity.“


Daniela Kovářová však obavy odmítá. „Legislativní rada vlády se s těmito námitkami vypořádala v písemném materiálu, domnívá se, že tyto námitky nejsou odůvodněné. Záleží na společnosti, jestli k tomu nástroji přistoupí nebo nepřistoupí,“ dodala předsedkyně legislativní rady vlády.

Novela mění podávání návrhů na valné hromadě 

Novela dále zavádí do zákoníku podmínky, za jakých se budou moci podávat návrhy a protinávrhy k bodům programu jednání valné hromady. Důležitou změnou je podle ministerstva také stanovení jednotného rozhodného dne pro společnosti, jejichž cenné papíry byly přijaty k obchodování na regulovaném trhu. Novela, která teď poputuje k poslancům, vychází ze směrnice Evropského parlamentu. Podle ní by měly obdobnou právní úpravu zavést všechny členské státy, a to do 3. srpna.

Jan Šubert
Jan Šubert