Věřitelé GM přijali nabídku na výměnu dluhopisů

Detroit - Věřitelé největší americké automobilky General Motors přijali vylepšenou nabídku na výměnu dluhopisů v objemu asi 27 miliard dolarů (asi 521 miliard korun). Věřitelé podle americké televizní stanice CNBC dostanou v reorganizované automobilce desetiprocentní podíl. Stále se však nedá říci, že se automobilka vyhne bankrotu.

„Realizace návrhu povede k založení nové automobilky General Motors, která bude mít zdravou finanční bilanci. Nová společnost tak bude směřovat k dlouhodobé životaschopnosti a úspěchu,“ cituje ze sdělení automobilky server MarketWatch. Věřitelé v úterý původní nabídku na výměnu dluhopisů odmítli jako nevýhodnou.

General Motors nyní hodlá omezit počet svých dodavatelů součástek v Severní Americe. Reaguje tak na zmenšující se rozsah svých aktivit v důsledku restrukturalizace. Počet dodavatelů automobilky by měl během příštích 18 měsíců klesnout na zhruba 1100 ze současných 1500. GM rovněž oznámila, že tento týden vyplatila mzdy zhruba 90 tisícům zaměstnanců v USA s třídenním předstihem, aby je ubezpečila, že jejich výplaty nebudou případným vyhlášením bankrotu ovlivněny.

Video Telefonát Michala Kubala
video

Telefonát Michala Kubala