Tendr na odstranění ekologických škod bude pokračovat

Praha - Ministerstvo financí odmítá požadavky některých politických stran zastavit tendr na obří státní zakázku na odstranění ekologických škod v hodnotě 115 miliard korun. Dnes to řekl ministr financí Eduard Janota s tím, že podle jeho názoru o vítězi soutěže bude rozhodovat až vláda vzešlá z říjnových parlamentních voleb.

Uchazeči mají podle Janoty podat nabídku do soutěže 13. srpna. Poté hodnotící komise otevře obálky a určí uchazeče s nejlepší cenou. Ministerstvo financí by pak mělo do 11. listopadu vyhlásit vítěze a podepsat materiál pro jednání vlády. Tento proces by posunulo pouze odvolání některého z účastníků soutěže. „Kdy pak vláda rozhodne o vítězi zakázky, záleží jen na ní,“ dodal Janota.

Někteří kritici soutěže tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard korun. „Z našich odhadů vyplývá, že sanace přijde na zhruba 40 miliard korun,“ uvedla například šéfka České inspekce životního prostředí Eva Tylová. Tendr kritizovala i nevládní organizace Transparency International kvůli možnému riziku korupce.

Cena 115 miliard korun je konečná

Ministerstvo se ohrazuje tím, že pokud by se ekologické škody odstraňovaly zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát do roku 2015 dostát svým závazkům. Stát přitom vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Jednou velkou zakázkou se podle ministerstva zkrátí doba, která je potřebná na odstranění škod, a zároveň se zajistí horní mez nákladů. „Cena 115 miliard korun je konečná. Garantuji, že bych nepodepsal žádný dodatek,“ prohlásil Janota. Do druhého kola tendru postoupily firmy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services. Ve druhém kole už bude rozhodovat pouze cena, kterou uchazeči státu nabídnou.

Znečištění životního prostředí
Znečištění životního prostředí