Soud rozhodne o prodeji majetku Chrysleru v pondělí

New York - Bankrotový soud v pondělí rozhodne, zda umožní prodej většiny zkrachovalé automobilky Chrysler skupině v čele s italskou firmou Fiat. Prodej je pro Chrysler jedinou možností k odvrácení likvidace. Soudce Arthur Gonzales v pátek v noci ukončil třídenní maraton, při kterém si vyslechl názory zastánců i odpůrců prodeje. Páteční slyšení trvalo 11 hodin.

Automobilka usiluje o schválení plánu, který počítá s prodejem silných operací „novému Chrysleru“. Ten by byl vlastněn Fiatem, odbory a vládami Spojených států a Kanady. Nechtěné aktivity, včetně některých továren, by byly zlikvidovány.

Proti záměru automobilky se staví především několik penzijních fondů z amerického státu Indiana, které drží necelé procento zajištěných dluhopisů podniku, a někteří dodavatelé a prodejci, jímž hrozí ukončení činnosti.

Fondy se pravděpodobně odvolají

Majitelům dluhopisů se nelíbí, že Chrysler plánuje vyměnit svůj současný dluh 6,9 miliardy dolarů (131,5 miliardy Kč) za pouhé dvě miliardy USD. Pokud Gonzales dohodu schválí, očekává se, že se fondy odvolají.

Schválení dohody soudem by bylo vítězstvím pro Bílý dům, který je však kritizován mnoha odborníky na bankroty, že stanovil nereálný termín 30 až 60 dní, během kterého by měla automobilka opustit bankrotovou ochranu a obnovit svůj provoz, napsaly agentury AP a Reuters.