Regionální spoje Českých drah dostanou 3,2 miliardy korun

Praha - Vláda dnes schválila mimořádný finanční příspěvek Českým drahám na ztrátové regionální spoje ve výši 3,2 miliardy korun. Uvedl to ministr financí Eduard Janota. Dráhy hrozily, že bez dotace "drasticky" omezí provoz a investice do vozového parku. Podle Janoty je dotace součástí protikrizového balíčku - jde například o dopravní obslužnost a zaměstnanost.

Do budoucna je prý nutné podobným řešením zabránit a nastavit systémové financování. „Musí být předem definováno, jakým dílem se na tom budou podílet České dráhy a jakým dílem kraje,“ uvedl Janota. Provoz „lokálek“ je pro dráhy každoročně ztrátový. Ačkoliv kraje za regionální vlaky loni firmě zaplatily 4,7 miliardy korun, ztráta činila 3,2 miliardy. V minulých letech dráhy ztrátu hradily ze zisků nákladní dopravy a z prodeje majetku. To však podle vedení ČD už není možné. Nákladní doprava funguje více než rok jako samostatná společnost a prodávat již není co.

Mimořádné peníze zaplatí krajům státní rozpočet, čímž se sníží dotace fondu dopravy. Fond dopravy následně dostane od státu z privatizačních výnosů dvě miliardy Kč. Celou operací tak fond přijde o 1,2 miliardy Kč. Kraje peníze přepošlou Českým drahám. Mimořádná dotace se týká pouze letošního roku. Od příštího roku se chystá nový systém financování „lokálek“, v jehož rámci by stát přispíval krajům určitou částkou na každou vynaloženou korunu, která jde do železnice. O výši příspěvků se nyní jedná.

Dálnici D47 zaplatí dluhopisy 

Vláda také jednala o dopravních stavbách. Peníze na dopravní stavby chce získat vydáním dluhopisů, jejichž prodej má letos a příští rok vynést téměř 20 miliard korun. Dnes to uvedl ministr financí Eduard Janota. Peníze jsou určeny primárně na dokončení dálnice D47 na severní Moravě směrem do Polska.

Letos chce vláda z dluhopisů získat 8,4 miliardy, dalších 11,4 miliardy by měly dluhopisy vynést fondu dopravy příští rok. „Toto řešení bylo zvoleno jako nejjednodušší, nejrychlejší, které je bezproblémové a které umožní neprodleně získat zdroje,“ uvedl Janota. Vláda dnes kvůli diskuzi o financích na dopravní infrastrukturu opět přerušila projednání střednědobě výdajových rámců státu do roku 2012.

Stavba dálnice
Stavba dálnice