Odhad půjček se vyšplhal ke 280 miliardám korun

Praha - Ministerstvo financí zvýšilo kvůli ekonomické krizi odhad, kolik peněz si bude muset letos půjčit. Zatímco v prosincové strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2009 počítal úřad s nejvýše 148,4 miliardy korun, nyní odhaduje celkové výpůjční potřeby na přibližně 280 miliard korun. Zhruba 100 miliard korun z celkové sumy chce ministerstvo použít na splátky jistin dluhopisů.

„Odhad celkových hrubých výpůjčních požadavků ve výši 280 miliard korun je realistický a odpovídá aktuálním prognózám vývoje české ekonomiky a státního rozpočtu,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Vládní dluh se tak letos podle něj zvýší na 34 procent hrubého domácího produktu z loňských 30 procent . „Pokud nedojde k rozpočtovým škrtům v dalších letech, vyšplhá dluh v roce 2012 ke 40 procentům HDP,“ dodal. Kvůli přijetí eura dluh nesmí přesáhnout 60 procent HDP.  

V letošním roce se rovněž připravuje prodej státních dluhopisů domácnostem, který je podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba reálné spustit ve čtvrtém čtvrtletí. Nominální hodnota státního dluhopisu pro drobné klienty prý bude jedna koruna. Na konci dubna ministerstvo financí prodalo na zahraničních trzích dluhopisy za 1,5 miliardy eur (cca 40 miliard korun).

Důvodem rostoucího zadlužení státu jsou i vyšší deficity státních rozpočtů. Kvůli krizi totiž stát vybírá méně na daních a v následujících letech by schodky rozpočtů neměly klesnout pod 150 miliard korun. Letos jen na úrocích z dluhu by mělo podle ministra financí Eduarda Janoty Česko zaplatit 54 miliard proti plánovaným 48 miliardám. V roce 2010 by měly úroky stoupnout na 65 miliard, následně na 76 miliard a v roce 2012 na 87 miliard korun. Státní dluh České republiky překonal ke konci března 2009 jeden bilion korun.