Orco nechá prozkoumat sdružení drobných akcionářů

Praha - Sdružení drobných akcionářů SOS Orco se podle realitní společnosti Orco Property Group pokouší manipulovat s trhem. Ta už proto podala České národní bance návrh na přezkum jednání sdružení. Orco to dnes oznámilo v tiskové zprávě. SOS Orco podle firmy opakovaně publikovalo "zavádějící, matoucí a chybné informace".

„Na základě veřejně dostupných informací je jasné, že zveřejnění těchto informací zvýšilo objem obchodů s akciemi společnosti Orco na Burze cenných papírů Praha. Orco Property Group podalo podnět na vyšetření, zda toto jednání mohlo být vedeno za účelem manipulace trhu a získání akcií společnosti Orco za jinou cenu než obvyklou tržní,“ uvedla dnes firma. Předseda SOS Orco Luboš Smrčka prý také opakovaně zveřejňoval údajně pomlouvačné výroky o zakladateli a šéfovi firmy Jeanu-Françoisovi Ottovi. V souvislosti s tím podal Ott u Městského soudu v Praze proti Smrčkovi žalobu na ochranu osobnosti.

SOS Orco kritizuje vedení firmy delší dobu

SOS Orco vzniklo letos v březnu a dalo si do vínku ochranu zájmů drobných investorů firmy, která se potýká s nadměrnými dluhy a nachází se v soudní ochraně před věřiteli. Od svého vzniku vytrvale kritizuje současné vedení developerské firmy, v jejímž čele je Jean-François Ott. O jeho hlavu chtělo sdružení usilovat na poslední valné hromadě Orca, ta však měla jen formální povahu, protože Orco dosud nezveřejnilo auditované výsledky za rok 2008 ani za první čtvrtletí 2009.

Podle neauditovaných výsledků za první čtvrtletí 2009 Orco prohloubilo čistou ztrátu na 45,7 milionu eur (asi 1,22 miliardy korun). Před rokem ztráta firmy podle aktualizovaných údajů přesahovala 12,78 milionu eur. Jedna z největších developerských firem v zemi je od března v půlročním režimu soudní ochrany před věřiteli, o kterou zažádala v Paříži. Usiluje o oddlužení a současně vyjednává o investorském vstupu s americkou společností Colony Capital.

Orco
Orco