Krize do evropského fotbalu nepronikla, příjmy rostou

Londýn - Globální krize zatím evropský fotbal nezasáhla. Vyplývá to ze zprávy mezinárodní auditorské firmy Deloitte, podle níž v sezoně 2007/08 příjmy evropského fotbalu vzrostly o miliardu eur na 14,6 miliardy. Společnost očekává, že nejlepší evropské kluby vykážou růst příjmů i v následujícím období, přestože zpomalí. O vyšší výnosy se postarala především takzvaná Velká pětka, kterou tvoří fotbalové ligy Anglie, Španělska, Německa, Itálie a Francie. Jejím klubům vzrostly příjmy o 700 milionů eur. Celkově tak vydělaly 7,7 miliardy, což je více než polovina celoevropských příjmů.

Nové výhodnější vysílací smlouvy posílily pozici anglické ligy jako evropské jedničky. Ta si polepšila o 26 procent a zvětšila svůj náskok před Německem a Španělskem, a to i přes oslabení libry vůči euru.

Nejvyšší relativní nárůst však zaznamenala italská Serie A, jejíž příjmy se především díky návratu Juventusu mezi elitu zvýšily o 34 procent. Němci se mohou pochlubit nejlepšími návštěvami, průměr na jeden zápas byl 42 600 diváků, což bylo nejvíc od vzniku bundesligy v roce 1963.

Z příjmů jde nejvíce na platy a přestupy

Většina zvýšených příjmů padla na přestupy a platy hráčů. Tyto náklady u Velké pětky stouply o 588 milionů na 4,8 miliardy eur. Francouzská liga sice zaznamenala růst příjmů jen o 17 milionů, ale platy zvýšila o 84 milionů. Ty teď spolknou 71 procent příjmů, zatímco u tradičně šetrnějších německých klubů je to jen 50 procent.

Výsledky za uplynulou sezonu ještě nejsou k dispozici, ale auditoři oceňují skutečnost, že se celková návštěvnost v evropských ligách zvýšila o dvě procenta. 

Příjmy nejbohatších evropských lig v sezoně 2007/08 (v milionech eur):

1. Anglie: 2400

2. Německo a Španělsko: 1438

3. Itálie: 1421

4. Francie: 989