Prezidentem rady dohlížející na audit je Jiří Rusnok

Praha - Prezidentem Rady pro veřejný dohled nad auditem, která zahájila svoji činnost v polovině května, se stal od června Jiří Rusnok. Ministerstvo financí to oznámilo na svých webových stránkách. Rada má nově podle zákona dohlížet na činnost auditorů. Současná Komora auditorů ČR sice bude působit i nadále, nad ní ale má působit právě rada pro dohled. Členy prezidia nově vzniklé Rady pro veřejný dohled nad auditem byli již dříve jmenováni Jiří Rusnok, Radek Neužil, Marie Karfíková, Jiří Ficbauer, Libuše Millerová a Zdeněk Liška.

Prezidium je výkonným orgánem rady. Její členy jmenuje ministr financí ve spolupráci s Českou národní bankou. Novela zákona o auditorech zavedla v Evropě běžný dvoustupňový systém regulace auditorské profese, kdy nad samosprávou organizací působí nadřazená instituce a plní funkci veřejného dohledu. Rada má svou činnost financovat z uložených pokut. Pokud by to nestačilo, měl by jí dát peníze stát. Podle odhadů by měla činnost rady stát kolem 7,5 milionu korun ročně.

Novela také zavedla povinné používání mezinárodních auditorských standardů a postup auditora podle mezinárodně uznávaných etických norem. Záměrem zákona bylo podle ministerstva financí také zvýšení důvěryhodnosti podniků, jejichž účetní závěrka je ověřena auditorem, a to vůči domácím i zahraničním investorům.

Ke konci dubna v Česku působilo 1293 auditorů a 348 auditorských společností. Počet auditorů je přitom v posledních letech stabilizovaný, mírně roste pouze počet auditorů zaměstnaných u auditorských firem na úkor individuálního podnikání.

Jiří Rusnok

Roku 1984 absolvoval VŠE v Praze. Poté pracoval ve Státní plánovací komisi a na Federálním ministerstvu pro strategické plánování. Dále byl poradcem a vedoucím sociálně-ekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů.

V roce 1998 se stal náměstkem ministra práce a sociálních věcí a vstoupil do ČSSD. Od roku 2001 byl ministrem financí, když na postu nahradil Pavla Mertlíka. V roce 2002 se přesunul na pozici ministra průmyslu a obchodu, kde byl do roku 2003.

V současnosti působí jako předseda představenstva ING Penzijního fondu a jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), která spolupracuje s vládou Jana Fischera.