OECD: Pokles předních ekonomik už zpomaluje

Paříž - Přední světové ekonomiky klesají čím dál pomaleji. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes zveřejnila svůj nový index předstihových ukazatelů pro jejích 30 členských zemí, v dubnu stoupl na 93,2 bodu z březnových 92,7 bodu. V meziročním srovnání však index zaznamenal pokles o 8,3 bodu. Světová banka dnes upozornila, že překážkou v oživování světového hospodářského růstu může být protekcionismus.

„Ačkoli je stále příliš brzy na posouzení, zda tu máme dočasný či trvalejší bod obratu, předstihové ukazatele OECD pro duben ukazují na snížení tempa zhoršování se většiny ekonomik OECD,“ uvedla organizace. Dodala, že ekonomiky mimo OECD pokračují v rychlém poklesu, pouze s výjimkou Číny a Indie. Údaje podle OECD rovněž naznačily, že hospodářský pokles již možná v Británii, Francii, Itálii a Kanadě dosáhl dna. Pozitivní signály se podle OECD začínají objevovat rovněž ve Spojených státech, Německu a Japonsku.

Robert Zoellick, prezident Světové banky:

„V současné době jde o nízkou horečku, není to úplně chřipka. Musíme to ale pozorně hlídat, protože čísla nezaměstnanosti rostou, politici jsou ve stresu a někteří mají tendenci se k protekcionismu uchýlit.“


Ekonomiky OECD se letos propadnou o 4,3 %. O kolik klesne ČR?

OECD v březnu předpověděla, že hrubý domácí produkt jejích členů se v letošním roce sníží o 4,3 procenta. Výrazně tak zhoršila svou předchozí prognózu z listopadu, která počítala s poklesem o pouhých 0,4 procenta. Z české perspektivy je důležitá prognóza pro Německo a ostatní země eurozóny.


„Pokud bychom použili do našich modelů odhady OECD pro eurozónu, vycházel by nám ještě výraznější pokles české ekonomiky než 3,5 procenta, což je naše nynější prognóza,“ uvedl tehdy hlavní ekonom Patria Finance David Marek.