Na 300 dopravních staveb v ohrožení kvůli nedostatku financí

Praha - Prodlužování dálnic, stavby nových silnic či obchvatů v Česku citelně přibrzdí. Ministrovi dopravy Gustávu Slamečkovi se totiž nepodařilo přesvědčit zbytek kabinetu o nezbytnosti navýšení prostředků na dopravní stavby. Nedostatek peněz tak nyní ohrožuje až 300 dopravních staveb. Podle ministerstva se nebudou konzervovat započaté projekty, pozastaveny budou ty, které se plánovaly. Na řadu z nich již dokonce proběhlo výběrové řízení.

„Nechci hovořit o konzervování staveb,“ zdůraznil Slamečka. Dnešní verdikt vlády nepovažuje za konečný a chce o dodatečných financích pro dopravu ještě jednat s ministrem financí. Podle ministra financí Eduarda Janoty je již ale ve všem jasno. „Ministr dopravy dostal jasné zadání z úrovně vlády, že není možné další zahajování nových staveb, že není možné ani zahajovat ty stavby, které jsou vysoutěžené, protože nemá finanční zdroje,“ upozornil.

Zhruba z osmdesáti staveb, které jsou těsně před zahájením, tedy zřejmě nebude nic. Celkem by se podle ministerstva dopravy ale měly úspory dotknout až 300 dopravních staveb. Z velké části jde o obchvaty. Ve středních Čechách je to například obchvat Olbramovic, jejichž středem prochází frekventovaný tah Praha - České Budějovice. Ředitelství silnic a dálnic plánovalo začátek stavby na letošní podzim.

Výstavba nezačala dosud také na několika úsecích budované rychlostní silnice R6, která má vést z Prahy do Karlových Varů, nebo silnice první třídy mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.

Silnice v Česku jsou drahé

Podle kritiků ministerstva dopravy jsou stavby silničních a dálničních tahů předražené. Může za to velké množství nadjezdů a podjezdů, ale také fakt, že jsou odměny projektantů dopravních staveb závislé na celkové ceně projektu. Proto stanovila vláda ministerstvu dopravy ambiciózní cíl. Od roku 2010 se musí ušetřit na provozních nákladech fondu dopravní infrastruktury 100 milionů korun. „My chceme zreálnit projekty, aby odpovídaly našim možnostem,“ podotkl Janota.

Podle odborníků ale argument, že jsou české dálnice předražené, není pravdivý. „Že stavíme české dálnice za velké peníze, tak tuhle kritiku nebereme. Cenová úroveň českého stavebnictví, českých infrastrukturních projektů je na 74 procentech průměru EU,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 prezident svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Omezení dopravních staveb se nedotkne jen motoristů a obcí, které často přijdou o vytoužené a nezbytné obchvaty. Pocítí ho i stavební firmy a jejich zaměstnanci, kterých je aktuálně téměř půl milionu. Podle odborníků by jich kvůli šetření v resortu dopravy mohlo přijít o práci až 50 tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 9 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
včera v 14:43

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
včera v 09:12

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
18. 7. 2025

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
18. 7. 2025

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025
Načítání...