Quelle ani Thomas Cook z trhu zřejmě nezmizí

Praha - Zhroucení německého maloobchodního impéria společnosti Arcandor zřejmě nebude znamenat definitivní konec jím vlastněných značek, mezi nimi třeba zásilkového obchodu Quelle nebo druhé největší cestovní kanceláře v Evropě Thomas Cook. Včerejší vyhlášení bankrotu odstartovalo porcování rozsáhlého majetku řetězce a podle odborníků je pravděpodobné, že značky dobře známé i v České republice získají nové majitele.

Řetězec zaměstnávající přes 56 tisíc lidí vyhlásil bankrot včera poté, co mu německá vláda odmítla poskytnout nouzový úvěr s tím, že daňový poplatník nemůže platit za chyby managementu, které prý zapříčinily problémy společnosti. Zástupcům vlády se nelíbilo ani to, že nabízený příspěvek vlastníků Arcandoru, věřitelů a příslušných pronájemců k záchraně koncernu byl příliš malý.

Bankrot nicméně v německém právním řádu ještě nemusí znamenat, že osud firmy je definitvně zpečetěn. Insolvenční zákon totiž umožňuje sanaci společnosti pod vedením insolvenčního správce. Arcandor této možnosti zřejmě využije v případě, že se mu podaří uzavřít příměří s věřiteli a najít vhodného investora.

Video Konec Quelle jak jej známe?
video

Konec Quelle jak jej známe?

Porcování medvěda

Konkurenční řetězec Metro už projevil zájem o část z devadesáti obchodních domů Karstadt. Ty jsou symbolem německých měst, převážně v západní části země. Právě Karstadty tvoří jádro Arcandoru a poskytují práci většině zaměstnanců. „Jednání se skupinou Metrogroup skutečně probíhají. Jsou ale poměrně obtížná, protože strany se zatím nemohou dohodnout jednak na ceně a také na tom, jakou část sítě Karstadtu by mohlo Metro koupit,“ vysvětluje redaktor Hospodářských novin Václav Lavička.

Michal Mejstřík, FSV UK:

0„V případě Karstadtu to byla změna vkusu spotřebitelů, kteří přestali chodit do komplexních obchodů a začali chodit do takzvaných mallů, které známe i od nás. V tu chvíli se těch 50 tisíc zaměstnanců, kteří tam byli, dostalo do problémů. Upřímně řečeno taková forma, která se potácí v potížích, to je přesně ta firma, která by měla zahynout a najít přinejmenším nového vlastníka.“


Nejasná je zatím situace kolem zásilkového obchodu Quelle. „Quelle je rovněž velice známá firma a prestižní značka, takže je velmi pravděpodobné, že v rámci porcování majetku Arcandoru i Quelle dostane nového vlastníka,“ míní Lavička. V úvahu podle něj přichází například hamburský zásilkový obchod Otto Group.

Quelle má od devadesátých let rozsáhlé aktivity také v České republice. Těch by se však problém Arcandoru dotknout neměl. „Tato situace neovlivňuje činnost zásilkového obchodu Quelle v ČR. Důvodem je v podstatě to, že Quelle je ekonomicky velmi silná a stabilní společnost,“ ubezpečuje jednatel Quelle ČR Jiří Karásek.

Neckermann a Thomas Cook dávají ruce pryč

Naopak jasně už se k celé záležitosti vyslovil další velký zásilkový prodejce Neckermann. Vzhledem k tomu, že Arcandor vlastní jen jeden z podílů ve společnosti, nespadá Neckermann do insolvenčního řízení.

Podobná je situace i v případě cestovní kanceláře Thomas Cook, která je dvojkou na evropském trhu. „Společnost Arcandor je pouze jedním z akcionářů koncernu Thomas Cook, a proto je podnikání Thomas Cook na Arcandoru zcela nezávislé, jak po operativní, tak po finanční stránce. Z tohoto důvodu nemohl problém Arcandoru nijak ovlivnit žádnou ze společností Thomas Cook,“ řekl šéf českého zastoupení cestovní kanceláře Udo Wichert.

Arcandor - obchody 20. století

Kdo přesně nakonec majetek zkrachovalého řetězce získá, či zda Arcandor nakonec přežije vlastní smrt, zatím jasné není. Před novými majiteli či potenciálními investory však bude pravděpodobně stát nelehký úkol rozsáhlé restrukturalizace. Podle některých odborníků stál totiž za koncem řetězce především zastaralý koncept orientující se v době obřích nákupních center a internetových obchodů na tradiční distribuční cesty v podobě obchodních domů a zásilkových katalogů.

Michal Mejstřík
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24