Počet českých firem v konkurzu letos vzroste o pětinu

Praha - Letos se do konkurzu v Česku dostane o 15 až 20 procent firem více než loni. Vyhlášeno by tak mělo být přibližně 1700 konkurzů. Upadnou do nich především firmy z oblasti dopravy, stavebnictví, ale také zpracovatelé textilu a oceli a firmy napojené na automobilový průmysl. Předpovídá to pojišťovna pohledávek Atradius, podle které je pro české podniky v současné situaci extrémně složité zajistit si dostatek kapitálu. Řada českých firem tak má problémy s nedostatkem likvidity.

„České podniky se musí proti zahraničním konkurentům ze zemí eurozóny vyrovnávat nejen s ekonomickou recesí, ale i s kurzovými pohyby. Nicméně ve srovnání s Polskem nebo Maďarskem je v Česku situace nejklidnější,“ uvedla ředitelka Atradiusu pro Česko a region střední a východní Evropy Markéta Stržínková.

České hospodářství podle Atradiusu stahuje klesající poptávka na evropských trzích, když jen v dubnu klesl meziročně vývoz o 22,8 procenta. Odsud pramení problémy exportně orientovaných firem, zvláště z oboru automobilového, strojírenského, chemického, dopravního, textilního a nábytkářského průmyslu. Ocelářství je rovněž pod velkým tlakem, který je navíc umocněn plnými sklady již od třetího čtvrtletí roku 2008 a poklesem cen o 30 procent.

Prognózy se nebezpečně shodují

Před nedávnem prognózovala počet insolvencí v Česku také úvěrová pojišťovna Euler Hermes Čescob. Její závěry byly v mnohém podobné těm, které nyní předkládá Atradius. Podle Euler Hermes letos počet insolvencí stoupne o čtvrtinu na 1690. Nejvíce rizikovými odvětvími v důsledku hospodářské krize jsou podle ní stavebnictví, textilní průmysl, metalurgie a automobilový průmysl, zejména jeho dodavatelé.

Atradius Group je jednou z největších pojišťoven pohledávek na světě s více než 80letou zkušeností a se sídlem v Nizozemsku. Prostřednictvím 160 kanceláří ve 42 zemích světa má přístup k úvěrovým informacím o 52 milionech společností na celém světě.