Dvacet tisíc Slováků se kvůli krizi musí dál strachovat o práci

Bratislava - Na Slovensku zůstává v důsledku světové hospodářské krize ohroženo více než 20 tisíc pracovních míst, která by mohli zaměstnavatelé zrušit při hromadných propouštěních. Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo hospodářství. Slovenská míra nezaměstnanosti začala po vypuknutí krize výrazněji růst a v dubnu se vyšplhala na tříleté maximum 10,33 procenta.

Celkový počet ohrožených pracovních míst podle ministerstva od začátku sledování dosáhl 35 412, z toho dosud podniky uvolnily 14 937 zaměstnanců. Za hromadné propouštění se považuje opatření, v jehož rámci podnik během 90 dnů propustí nejméně 20 pracovníků.

Úřady práce na Slovensku tento týden evidovaly 7 474 volných pracovních míst. Počet nezaměstnaných, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, přitom koncem dubna překročil 298 000. Důvodem je hospodářská krize, která vedla k poklesu zakázek velkých slovenských firem vyvážejících značnou část své produkce. Kromě propouštění přikročily některé podniky rovněž ke zkracování pracovní doby.