Evropa a USA si chtějí u WTO stěžovat na Čínu

Brusel/Peking - Evropské unii a Spojeným státům se nelíbí vývozní omezení, která na zhruba dvacítku svých průmyslových surovin uvaluje Čína. Koncem června se proto všechny tři strany sejdou a budou jednat o jejich případném odstranění. Pokud schůzka nepřinese žádné ovoce, budou si Brusel s Washingtonem nejspíš stěžovat u Světové obchodní organizace.

Čína omezuje kvótami a cly vývoz některých svých průmyslových surovin, přestože země při vstupu do WTO v roce 2001 slíbila, že tyto taxy zruší. Mezi materiály, kterých se restrikce týkají, patří například suroviny pro výrobu letadel, automobilů nebo polovodičů. „Čína ukládá nespravedlivé vývozní kvóty a cla na suroviny, což deformuje světový trh a zatěžuje evropské a americké společnosti,“ uvedla EU.

Euroasijské obchodní spory nejsou novinkou

Pokud by nakonec skutečně došlo na stížnost u WTO, mohlo by to dál poškodit už tak napjaté obchodní vztahy mezi Bruselem a Pekingem. Vzájemné rozpory se přiostřují od doby, co začal strmě narůstat deficit obchodu Evropy s Čínou. Brusel zavedl množství antidumpingových cel na čínské zboží počínaje obuví a konče ocelářskými výrobky.

Zatímco evropský vývoz do Číny se od roku 2000 zvýšil z 26 miliard eur na téměř trojnásobek, opačným směrem směřují produkty za 248 miliard oproti 75 miliardám eur před devíti lety.