Masivní výdaje Číny na podporu ekonomiky se vyplácejí

Peking - Maloobchodní tržby i průmyslová výroba v Číně v květnu prudce rostly díky masivním vládním výdajům na stimulaci ekonomiky, které mají podpořit růst třetí největší ekonomiky světa v době, kdy vývoz prudce klesá. Maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o 15,2 procenta a průmyslová výroba o 8,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad. Růst maloobchodu a průmyslu proti dubnu zrychlil. Obrat maloobchodů byl v dubnu vyšší o 14,8 procenta a průmysl v dubnu stoupl o 7,3 procenta.

Peking se snaží ochránit Čínu před globálním ekonomickým poklesem a rozhodl se podpořit spotřebu čtyřmi biliony jüanů, tedy 11,1 miliardami Kč. Peníze chce nalít do ekonomiky prostřednictvím výdajů na stavbu dálnic a dalších programů veřejných prací. Dnešní údaje zdůraznily vysokou závislost ekonomiky na vládních výdajích a ukázaly na propast v růstu mezi průmyslovými odvětvími podpořenými stimulačním plánem a dalšími odvětvími s napojením na klesající vývoz.

Těžba kamení a dalších nerostů potřebných pro projekty financované vládou stoupla v květnu o 14,7 procenta. Výroba aut vyskočila o 29 procenta, hlavně díky snížení daní a dalším vládním pobídkám pro kupující. Produkce počítačů a telekomunikačního vybavení, která silně závisí na vývozu, stoupla jen o 4,3 procenta.

Čína zůstává nejrychleji rostoucí ekonomikou

Analytici upozorňují, že maloobchodní sektor by se mohl stát dalším možným zdrojem ekonomického růstu, ačkoliv výdaje spotřebitelů zatím činí relativně malou část čínské ekonomiky. Za pět měsíců roků tržby maloobchodů stouply o 15 procenta.

Vláda chce v letošním roce udržet ekonomický růst na osmi procentech. V prvním čtvrtletí letošního roku hrubý domácí produkt stoupl jen o 6,1 procenta, což byl nejnižší růst od počátku 90. let. I tak ale Čína zůstává zdaleka nejrychleji rostoucí ekonomikou mezi významnými zeměmi světa. Světová banka odhaduje, že HDP Číny letos stoupne o 6,5 procenta.