Češi kvůli Velikonocům v dubnu více utráceli

Praha - Hospodářská krize v Česku stále ve srovnání s loňským rokem přiškrcuje maloobchodní tržby. V meziročním srovnání byly v dubnu o 1,7 procenta nižší. Ve srovnání s letošním březnem si ale obchodníci polepšili, tržby jim reálně vzrostly o 0,6 procenta. Růst táhly především větší nákupy potravin před velikonočními svátky, které letos připadly právě na duben.

Maloobchodní tržby v oblasti potravin vzrostly ve srovnání s dubnem o 2,2 procenta, sektor nepotravinářského zboží naopak zaznamenal 0,3procentní pokles.

Za loňskem ale letošní ukazatele stále zaostávají. A lépe zřejmě nebude ani v dalších měsících. „V atmosféře, kdy nadále pokračuje propouštění a nezaměstnanost roste, ztrácejí spotřebitelé chuť na větší nákupy. Rovněž ochota zadlužit se a financovat nákupy spotřebitelskými úvěry je nyní nižší, kvůli strachu, že spotřebitelé nebudou mít na splátky,“ podtrhl analytik Citco-finanční trhy Jiří Šimek.

Vývoj v Česku byl velmi podobný dění v ostatním zemích Evropské unie. Maloobchodní tržby v celém společenství meziměsíčně vzrostly reálně o 0,5 procenta, meziročně podobně jako Česko zaznamenala unie pokles o 1,4 procenta. Nejrychleji rostly tržby ve Švédsku o 3,7 procenta, v Rakousku o 2,6 procenta a ve Spojeném království o 2,4 procenta. Nedařilo se naopak obchodníkům v Lotyšsku, kde tržby propadly o 29,6 procenta. Podobně si vedla také Litva s poklesem o 19,5 procenta a Estonsko se snížením o 18 procent.