Rusko a Bělorusko chystají plynárenskou válku

Moskva - Roztržka mezi Ruskem a Běloruskem, donedávna nejbližšími spojenci, prý spěje k dalšímu vyhrocení. Ruský list Kommersant napsal, že Moskva v nejbližší době může zahájit nový hospodářský útok na Minsk, tentokráte plynárenský. Minsk se prý jako odvetu chystá zavést celní kontroly na společné hranici.

Minsk si podle deníku nevšiml, že ruský plyn zdražil z loňských 128 na 210 dolarů za tisíc metrů krychlových v prvním čtvrtletí letošního roku; běloruské platby se podle diplomatů pohybují okolo 150 dolarů a dluh u Gazpromu činí asi 70 milionů dolarů; sám Gazprom však tuto sumu neupřesnil. 

Podle Kommersantu se ještě v březnu prezidenti obou zemí, Dmitrij Medveděv a Alexandr Lukašenko, dohodli, že ruský plyn pro Bělorusko bude stát jen 150 dolarů. Ale ústní úmluva nebyla právně zakotvena. „Konflikt, soudě podle všeho, se už dostal na vládní úroveň,“ poznamenal deník a dodal, že premiéři obou zemí spolu v posledních dnech už dvakrát telefonicky jednali. Minsk se prý už připravuje na velký střet s Moskvou: mluvčí běloruských pohraničníků oznámil, že na Lukašenkův příkaz se chystá „možnost zavést prvky pohraniční a celní kontroly na hranici s Ruskem“.

Roztržka mezi Moskvou a Minskem přerostla ještě minulý týden v „mléčnou válku“. Ruský zákaz dovozu mléčných výrobků ze sousední země následoval den poté, co běloruský prezident ostře kritizoval Moskvu, že zdržuje vyplacení úvěru ve výši půl miliardy dolarů a využívá toho k nátlaku na Minsk, aby uznal odštěpenecké gruzínské regiony Abcházii a Jižní Osetii.