Lufthansa převezme rakouské a belgické aerolinky

Frankfurt - Německá letecká společnost Lufthansa převezme rakouské aerolinky Austrian Airlines a bruselské Brussels Airlines. Podle deníku Handelsblatt jim to dovolí antimonopolní úřady do 1. července. Dle zdrojů deníku Evropská unie předloží Lufthanse podmínky pro převzetí aerolinek, které by již měly být pro německou společnost přijatelné.

Evropská komise začala zkoumat dohody začátkem roku a tehdy vyjádřila pochyby nad některými z jejich podmínek. Převzetím rakouských Austrian Airlines (AUA) a nízkonákladových belgických Brussels Airlines vznikne z Lufthansy největší letecká společnost v Evropě. O vedoucí pozici na kontinentu se přetahuje s Air France a British Airways.

Lufthansa se na prodeji ztrátové rakouské letecké společnosti dohodla v prosinci. Německý přepravce si k dokončení dohody potřeboval zajistit nejméně 75 procent akcií AUA. Rakouské aerolinky prohloubily v prvním čtvrtletí letošního roku ztrátu na 88,1 milionu eur z loňských 60,4 milionu eur. K vyšší ztrátě přispěla globální ekonomická krize, která snížila poptávku po letecké přepravě.

Lufthansa chce 45 procent Brussels Airlines a opci na nákup zbývajících akcií od roku 2011. Výsledná cena pak bude záviset na výsledku hospodaření za příští rok. Koupí belgického diskontního přepravce si chce Lufthansa nejen rozšířit síť spojů, ale získat i nové klienty.