60 procent Čechů spoří, 3 procenta žijí na dluh

Praha - Češi se bojí hospodářské krize, a proto více spoří. Takto by se daly shrnout závěry průzkumu Poštovní spořitelny. Z toho vyplynulo, že 60 procent populace má na svých účtech rezervy ve výši jednoho až tří měsíčních platů. Na dluh naopak žijí pouhá tři procenta populace. Odborníci tvrdí, že právě nezměrná chuť většiny populace šetřit Česko chrání před nejhoršími projevy finanční krize.

„V době krize začali Češi víc šetřit a více myslí na budoucnost. Rostou zůstatky jak na běžných, tak na spořicích účtech,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi manažer řízení produktů České spořitelny Libor Svoboda.

Češi jsou podle průzkumu ochotní omezit ve prospěch úspor své výdaje na alkohol či cigarety, ale také na luxusní dovolené. Naopak šetřit nechtějí na službách, například na návštěvách u kadeřníka, a na svých koníčcích. Neradi se vzdávají také dobrého jídla a už vůbec nejsou ochotni šetřit na lécích.

Spořivost Čechy chrání

Fakt, že Češi více spoří, než žijí na dluh, Česko chrání před nejhorším řáděním krize. Právě přehnané zadlužování rozpoutalo ve Spojených státech finanční krizi, Češi se mu ale vyhýbají, což je podle odborníků dobře.

„To, že objem depozit je větší než objem půjček nám teď strašně pomáhá a je to jeden ze tří faktorů, které nás ochránily před ekonomickou krizí. Jsme v recesi, to ano, ale není u nás ekonomická krize toho typu, co je v Americe,“ upozornil analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Průzkum Poštovní spořitelny se zabýval zůstatky, které Češi drží na bankovních účtech. Nezohledňuje úspory, které mají Češi doma. Bankovní účet v Česku nemá zhruba 10 procent populace.