Růst cen v eurozóně se zcela zastavil

Brusel - Evropský statistický úřad dnes eurozóně potvrdil květnový pokles inflace na nulu, což představuje rekordní minimum. V dubnu inflace v unijních zemích platících eurem činila 0,6 procenta. Analytici odhadují, že se v červnu růst spotřebitelských cen v eurozóně dostane do záporných čísel. Loni v květnu přitom ještě inflace v této skupině zemí dosahovala 3,7 procenta.


V celé Evropské unii meziroční inflace v květnu podle evropských statistiků klesla z dubnových 1,3 procenta na 0,7 procenta. Před rokem přitom dosahovala úrovně čtyř procent. Měsíční inflace pak v uplynulém měsíci v EU činila 0,1 procenta.

V některých zemích unie již dokonce začaly ceny klesat. Deflační tlaky hlásí Irsko s propadem cen o 1,7 procenta a Portugalsko s poklesem o 1,2 procenta. V ČR inflace v květnu dosahovala už jen 0,9 procenta a na Slovensku 1,1 procenta, a ocitla se tak na rekordním minimu. Podle ekonomů za to může slábnoucí poptávka po slovenském zboží, a to jak zahraniční, tak i domácí. V neposlední řadě k nízké inflaci přispívá i silné euro.

Ekonom Jan Bureš předpovídá pro ČT24 vývoj slovenské inflace:

0„V nejbližších měsících se ještě může dostat níže. Ale nemyslím si, že by se měla na Slovensku dostat do deflačních vod, kdy se roztáčí ta škodlivá deflační spirála.“


Opačný trend nežli v České republice, na Slovensku či Irsku se prosazuje například v Rumunsku, které hlásí inflaci na úrovni 5,9 procenta, a v Litvě, kde je na úrovni 4,9 procenta.

I když se může deflace zdát na první pohled jako jev příjemný pro spotřebitele, opak je pravdou. Pokles cen snižuje příjmy firem, které v důsledku toho musejí sahat k propouštění. To snižuje spotřebitelskou poptávku a dále prohlubuje špatnou situaci podniků i celého hospodářství.

Jan Bureš
Jan Bureš