Elektrárenské firmy budou dostávat část povolenek zdarma

Praha - Elektrárenské firmy včetně státem ovládané skupiny ČEZ budou moci v budoucnu dostávat část emisních povolenek zdarma. Výměnou za to budou muset investovat část peněz do modernizace výroby elektřiny. Rozhodla o tom dnes Poslanecká sněmovna při schvalování novely zákona o spotřebních daních. Debatu doprovázel ostrý názorový střet zastánců či odpůrců a vyvěšování transparentů namířených proti firmě ČEZ. Sněmovna kvůli tomuto incidentu dokonce na 15 minut přerušila své jednání.

Opakované kritiky se návrhu dostalo od bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka. Tvrdí, že návrh připraví stát v letech 2013 až 2020 o celkem 68 miliard korun, které místo toho dostane ČEZ. Jde o přílepek ušitý na míru přímo ČEZ, snížení výrobních nákladů formou povolenek zdarma nepovede k levnější elektřině, dodal Bursík.

Martin Bursík kritizuje schválený návrh:

0„Je to typický lobbistický návrh, přílepek, který ale v tomhle smyslu okrádá občany České republiky.(…)ČEZ je připraven zcizit desítky miliard korun budoucích příjmů státu.“

Video Rozhovor s Martinem Bursíkem a Milanem Urbanem
video

Rozhovor s Martinem Bursíkem a Milanem Urbanem

Rozhovor s Martinem Bursíkem a Milanem Urbanem

Reportáž Hany Vorlíčkové a Jana Hreňa


Autoři návrhu ale kritiku odmítají, firmy prý musí na oplátku ušetřené peníze investovat do modernizace. „Jestliže někdo bude ze svého investovat 68 miliard korun do čistých technologií, které určí stát, tak to taky mimo jiné znamená, že bude muset ty technologie někdo vyrobit a někdo vybudovat,“ hřímal za řečnickým pultíkem jeden z navrhovatelů úpravy Milan Urban (ČSSD). Spolu s ním podali návrh Oldřich Vojíř a Martin Říman z ODS. Posledně jmenovaný připomněl, že vláda schválila pozici ČR vůči klimaticko-energetickému balíčku, který postupný náběh povolenek obsahuje, naprosto jednomyslně. Tedy že pro ni hlasoval i sám Bursík. Návrhu se zastal také současný ministr průmyslu Vladimír Tošovský.

ČEZ: Bez povolenek by mohla elektřina podražit

„Obecně se dá říct, že čím více povolenek se bude muset kupovat, tím ta elektřina bude dražší,“ tvrdí Martin Roman, šéf ČEZu. ČEZ přitom každé zdražení brání tím, že na cenu elektřiny nemá vliv. Kritici se pozastavují  také nad shodou dvou největších politických rivalů. „V Česku existuje řada nepřímých indicií, že ČEZ platí do pokladny ČSSD a ODS určité částky, a myslím, že narychlo schvalovaný zákon, a neobvyklý zákon, je taky takovou indicií,“ poukazuje na další podivnost návrhu zástupce šéfredaktora magazínu Respekt Marek Švehla.

Evropská unie se před časem zavázala, že do roku 2020 sníží emise o 20 procent a zvýší podíl obnovitelné energie na pětinu. Unie chce těchto cílů dosáhnout za pomoci klimaticko-energetického balíčku, jehož součástí je systém obchodování s emisními povolenkami. Některé podniky si tak v budoucnosti budou muset kupovat povolenky, aby do ovzduší mohly vypouštět emise oxidu uhličitého. Jedna povolenka představuje jednu tunu těchto emisí.

O rozdělení emisních povolenek mezi jednotlivé podniky na léta 2008 až 2012, které byly zcela zdarma, rozhodla vláda počátkem loňského roku. Společnosti, které vypouštějí do ovzduší více emisí, než na kolik dostaly povolenky, si musejí koupit povolenky od podniků, jež se drží pod svým limitem. Od roku 2013 podle původních návrhů klimaticko-energetického balíčku si měly energetické společnosti kupovat veškeré povolenky. Členské země se nakonec ale dohodly, že v tomto roce energetické firmy dostanou 70 procent povolenek zdarma, všechny si budou muset kupovat až v roce 2020.