Obama hodlá posílit bankovní dozor Fedu

Washington - Americká centrální banka (Fed) dostane nové pravomoci k tomu, aby mohla účinněji vykonávat dohled nad bankami i celým finančním sektorem. Počítá s tím komplexní návrh změn fungování finančního systému v USA, který navrhuje administrativa prezidenta Baracka Obamy. Prezident očekává, že až se změny projeví v praxi, vrátí se do finančního sektoru důvěra a odvětví bude znovu fungovat tak, jak má.

Prezidentův návrh počítá i s tím, že vznikne nový úřad na ochranu spotřebitele s cílem zajistit, že bude fungovat ostraha proti excesům, které v současné krizi sehrály ústřední roli. Odborníci jsou přesvědčeni, že kořeny krize jsou v riskantních transakcích na hypotečních trzích, ale i dalších částech kapitálového trhu.

Obama: Regulace ze 20. let minulého století je zastaralá 

„Je nepopiratelným faktem, že k recesi ekonomiky významně přispěl špatný stav největších finančních institucí a nedostatečný regulatorní rámec, který by zamezil svévolným praktikám a excesům,“ řekl Obama. Regulace, která vznikla ve 20. století jako odpověď na Velkou hospodářskou krizi 30. let, už prý v dnešních podmínkách nemůže fungovat.

Šéf Americké bankovní asociace Edward Yingling reaguje na Obamův návrh:

„Návrh administrativy je tak rozsáhlý a kontroverzní, že bude velmi obtížné jej uzákonit. Než začne platit, způsobí na finančních trzích i ve finanční regulaci velkou nejistotu.“


Plán podrobně popisuje snahu změnit regulatorní rámec, který podle Obamova týmu nebyl schopen přizpůsobit se záplavě nových úvěrových produktů z posledních let. Regulace prý nebrala v úvahu ani změny, jimiž prošel samotný kapitálový trh. To je hlavně komplexnost, ale i stále větší provázanost jednotlivých segmentů trhu.

Obama se chce vyhnout opakování krize 

Prezident očekává, že až se změny projeví v praxi, vrátí se do finančního sektoru důvěra a odvětví bude znovu fungovat tak, jak má. Obama chce zajistit, aby se neopakovala krize, která zasáhla Wall Street a která byla podle všeho nejhorší od 30. let minulého století.

Návrh, který má 88 stran, pravděpodobně odstartuje živou debatu v Kongresu. Oponenti návrhu už dali najevo, že změny budou příliš svazující, takže se může stát, že americké banky kvůli nim nebudou schopny obstát v globální konkurenci.