Gazprom uhodil na Bělorusko ohledně dlužných milionů dolarů za plyn

Moskva/Minsk - Ruský koncern Gazprom požádal Bělorusko, aby urychleně splatilo 231 milionů dolarů (4,5 miliardy korun) jako dluh za dodávky ruského plynu mezi letošním lednem a dubnem. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na ruské diplomaty v Minsku. Podle agentury ITAR-TASS Gazprom upozornil běloruské partnery i na to, že do 23. června mají v plném objemu zaplatit i za květnové dodávky. Ruský list Kommersant už v pondělí varoval, že Rusko po "mlékárenské válce" brzy může zahájit proti Bělorusku i "plynařskou válku". Přes Bělorusko proudí asi pětina dodávek ruského plynu do Evropy.

Údajný dluh, který Gazprom nyní vymáhá, představuje rozdíl mezi cenou v platném kontraktu (210 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu) a cenou 150 dolarů, na které se v březnu ústně dohodli předáci obou zemí.

Roztržka mezi Moskvou a Minskem se v posledních týdnech rychle stupňuje. Ruský zákaz dovozu mléčných výrobků ze sousední země následoval den poté, co běloruský prezident ostře kritizoval Moskvu, že zdržuje vyplacení úvěru ve výši půl miliardy dolarů a využívá toho k nátlaku na Minsk, aby uznal odštěpenecké gruzínské regiony Abcházii a Jižní Osetii.

Lukašenko pak na protest proti „hospodářské diskriminaci“ nepřijel do Moskvy podepsat připravenou dohodu o vytvoření společných sil rychlé reakce takzvané Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Dnes se na Lukašenkův příkaz na hranici s Ruskem po 13 letech opět objevili běloruští celníci, ale dosud nezahájili faktické kontroly převáženého zboží.