Čínská ekonomika pokračuje ve svižném růstu

Peking - Čínská ekonomika navzdory celosvětové krizi pokračuje ve svižném růstu a těží hlavně ze stimulačních opatření v objemu čtyř bilionů jüanů (asi 11,3 bilionu Kč), která loni zavedla vláda. Ve čtvrtletním hodnocení čínské ekonomiky to dnes uvedla Světová banka a zároveň zvýšila odhad růstu čínské ekonomiky na 7,2 procenta.

Světová banka v březnu snížila odhad růstu čínské ekonomiky na letošní rok na 6,5 procenta, a to právě kvůli dopadům globální krize na čínskou ekonomiku. Do března se Světová banka domnívala, že hrubý domácí produkt Číny se letos zvýší asi o 7,5 procenta. Čína nicméně dopady hospodářských problémů pociťuje také, proto je podle SB nepravděpodobné, že by se letos její hospodářský růst vrátil k hodnotám kolem deseti procent, kde byl v posledních letech. 


„V tomto i příštím roce by Čína měla vykazovat solidní růst. Zatím je ale příliš brzy na to, abychom mohli říci, že se blíží robustní a udržitelný růst.“

hlavní ekonom Světové banky pro Čínu Ardo Hansson

SB v hodnocení čínské ekonomiky uvádí, že zatímco ve fiskální oblasti se opatření soustředí na zmíněný podpůrný program v objemu čtyř bilionů jüanů, v měnové oblasti Čína podporuje úvěrovou aktivitu. Od začátku roku čínské banky poskytly více úvěrů než za celý loňský rok.

Čína má vysokou domácí spotřebu, vázne však exportní aktivita

Velmi výrazně se zvýšil objem investic, ale hlavně tam, kde intervenovala vláda. Naopak investice na ryze tržním principu váznou, známky oživení však vykazuje realitní sektor a vysoká je i domácí spotřeba.

Příčinou slabšího růstu ekonomiky je slabá exportní aktivita, avšak dovoz se ve druhém čtvrtletí zotavil. Zvýšil se hlavně dovoz surovin, protože Čína podporuje projekty v infrastruktuře, k jejichž realizaci potřebuje jak stavební materiály, tak paliva.

Díky silnému hospodářskému růstu Čína rychle stoupá na žebříčku největších ekonomik světa. Loni se dostala před Německo a nyní je na třetím místě. Druhé je Japonsko a první Spojené státy. Čína má největší devizové rezervy na světě, které se pohybují kolem dvou bilionů dolarů.