USA vystřídá v roli ekonomického hegemona Asie

Soul - Světová finanční krize připravuje Spojené státy a západní Evropu o jejich ekonomický vliv a přesouvá těžiště hospodářské aktivity do Asie. Vliv Asie jako hospodářské mocnosti se bude zřejmě zvyšovat i v budoucnu a je možné, že Asie nakonec zaujme vůdčí pozici ve světové ekonomice. Myslí si to zástupci podnikatelských kruhů, kteří jednají na výročním Světovém ekonomickém fóru o jihovýchodní Asii.

„Není pochyb o tom, že tato krize urychlila posun ekonomického vlivu ze Západu směrem k Asii,“ uvedl šéf finančního ústavu Standard Chartered Peter Sands. „Asie teď musí v jistém smyslu postoupit a sehrát roli, kterou takový vliv přináší,“ podtrhl Sands, podle kterého bude Asie muset hrát mnohem aktivnější roli v mezinárodních institucích, například v Mezinárodním měnovém fondu či Světové bance.

Asie by neměla vyrábět pro svět, ale sama pro sebe

Výkonný ředitel Asijské rozvojové banky (ADB) Rajat M. Nag si myslí, že jedním ze způsobů, jak by Asie mohla uplatnit vůdčí roli, je změna jejího ekonomického modelu. To znamená, že by se odklonila od role výrobce pro zbytek světa a více se soustředila na to, že bude výrobcem rovněž sama pro sebe.

„Asie musí začít s úplně jiným modelem růstu. To znamená, že bude muset jinak vyvážit zdroje svého růstu a více se věnovat domácí a regionální poptávce, aniž se ale otočí zády ke globalizaci,“ upozornil šéf Asijské rozvojové banky.

G8 zvoní hrana, nahradí ji G20

Na jednání Světového ekonomického fóra byla řeč rovněž o roli skupiny G20, která sdružuje dvacítku průmyslových zemí jak z kategorie vyspělých států, tak z kategorie rozvíjejících se ekonomik. Šéf Výzkumného ústavu pro globální bezpečnost Heizo Takenaka očekává, že G20 postupně nahradí skupinu G8, která je teď asi nejvlivnějším seskupením v oblasti hospodářské a finanční politiky. Skupina G8 se brzy sejde v Itálii, Takenaka se ale domnívá, že nadcházející summit bude „posledním v historii“.

Jiní účastníci ale upozorňují, že skupina G20 teprve bude muset prokázat kompetentnost. Obchodní zmocněnec thajské vlády Kiat Sittheeamorn řekl, že skupina G20 bude muset splnit i sliby, které dala. Jako příklad uvedl téma protekcionismu.