Zemědělci zaplavili kvůli mléku Brusel

Brusel - Tisíce zemědělců dnes zaplavili Brusel kvůli nízkým výkupním cenám mléka. V unijní metropoli přitom začíná dvoudenní summit EU a i český premiér Jan Fischer připustil, že by se téma mléčných kvót, s nimiž ceny mléka souvisí, mohlo objevit na jednacím stole. Německá kancléřka Angela Merkelová již připustila, že bude žádat o snížení kvót, které se naopak v současnosti zvyšují a v roce 2015 se mají zrušit úplně.


Do Bruselu již od ranních hodin proudily autobusy převážně z Německa. Tamní zemědělci s kolegy z dalších zemí se srocovali v bruselských ulicích nedaleko unijních institucí, kde lídři členských států EU jednají. Čtvrť institucí Evropské unie, kde dnes začíná summit, připomíná nedobytnou pevnost. Od zbytku města ji dělí zátarasy z ostnatého drátu, které hlídají desítky policistů.
 

Do Bruselu mimo jiné dorazila i zhruba dvoukilometrová kolona traktorů, která už při příjezdu zpomalila dopravu v okolí belgické metropole. Na řadě míst se vytvořily zácpy a dopravní problémy. V centru Bruselu v parku Cinquantenaire pak traktoristé řádili. Ve vysoké rychlosti kličkovali mezi stromy a okolo starobylých fontán. Mnozí protestující přišli na demonstrace s transparenty, oblibě se těší i plastikové krávy, které demonstranti drží v rukou.

Téma mléko předestře na summitu Merkelová 

Problematika mléka a jeho výkupních cen se zřejmě kvůli probíhajícím protestům otevře i na summitu. „Merkelová signalizovala, že v rámci ekonomické části zvedne otázku cen a prodeje mléka,“ řekl Fischer. Případné nároky Merkelové by mohli podpořit i demonstrující zemědělci.

Reakce českého ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho:

0„Já to beru velmi vážně. Budu jeden z těch, kteří budou s protestujícími jednat. Myslím, že Evropská unie musí konat zodpovědně a hledat způsoby, jak pomoct nejenom jim, ale i všem ostatním, na které dopadají důsledky krize.“


EU se nedávno dohodla, že v roce 2015 kvóty na mléko v unii definitivně zruší, do té doby je však bude každý rok postupně zvyšovat, aby farmářům zajistila „hladké přistání“. Agrárníci však namítají, že vyšší kvóty vedou k přebytku mléka na trhu, což snižuje výkupní ceny. Snížení kvót by podle nich naopak ceny zvýšilo.

Politici: Ať si to řeší ministři zemědělství 

Pokud však Němci požadavek na snížení kvót na vrcholné schůzce skutečně vznesou, dohoda o tomto bodu je značně nepravděpodobná. Celá řada zemí i Evropská komise takový postup odmítá. Není však vyloučeno, že Merkelové by se mohlo podařit přesvědčit i další velké země. Politici ale argumentují tím, že podobnými problémy se nemají zabývat premiéři a prezidenti, ale ministři zemědělství. Ti budou zasedat v Lucemburku příští pondělí a úterý.


Nespokojenost nad stavem v mlékařském sektoru však vyjadřují i Češi. Ti nedávno pohrozili, že zablokují kvůli nízkým výkupním cenám mléka centrální sklady obchodních řetězců. „V současné době dostává evropský farmář za litr mléka zhruba 20 eurocentů, což je o 20 až 30 procent méně, než tvoří náklady. Tuzemští výrobci mléka trží měsíčně zhruba o 400 milionů korun méně než loni. Na konci roku se tak tržby sníží o zhruba pět miliard korun, a to odvětví to prostě nevydrží,“ uvedl nedávno prezident české Agrární komory Jan Veleba.

Traktory obsadily Brusel
Traktory obsadily Brusel
Více fotek
  • Traktory obsadily Brusel autor: Geert Vanden Wijngaert, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/938/93727.jpg
  • Štefan Füle autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/938/93775.jpg
  • Čeští zástupci s italským premiérem Silvio Berlusconim na probíhajícím summitu EU v Bruselu autor: Thierry Charlier, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/938/93737.jpg