Oční stíny z Číny obsahují nebezpečné olovo

Praha - Nebezpečné množství olova obsahují oční stíny, které pocházejí z Číny. Jde o sadu 12 a 17 barevných stínů s nápisem "beautiful COSMETICS STÍNY NA OČI". Dodává je společnost DAVU ze Žďáru nad Sázavou. Přítomnost olova v těle může vést k poškození ledvin a jater, nervového systému, červených krvinek, cév a svalstva.

„Distributoři tohoto výrobku jsou povinni výrobek okamžitě stáhnout z trhu,“ uvedl hlavní hygienik Michael Vít. Ve vzorku odebraném ze sady 12 odstínů bylo zjištěno 83,2 miligramu olova na kilogram výrobku. Průměrná hodnota ze tří vzorků ze sady 17 odstínů činí 55,6 miligramu olova na kilogram výrobku. Povolené je přitom jen stopové množství tohoto prvku, pokud je to technicky nevyhnutelné a výrobek nezpůsobí poškození zdraví.

Oba druhy stínů jsou uloženy v obdélníkových plastových kazetách s průhledným víkem. V sadě se 17 stíny jsou dva nanášecí štětečky, datum doporučené spotřeby je leden 2013. V setu se dvanácti stíny je pouze jeden štěteček. Pokud si lidé tento nebezpečný výrobek zakoupili, mohou jej vrátit zpět do prodejny.