Dohoda s USA pomůže Švýcarsku z šedé listiny

Curych/Washington - Švýcarsko uzavřelo se Spojenými státy daňovou dohodu, která by měla posílit výměnu informací při boji s daňovými úniky. Informovala o tom ministerstva financí obou zemí. Dohoda je významným krokem k odstranění Švýcarska z takzvané šedé listiny daňových rájů.

„Tato dohoda zvýší naši schopnost prosazovat naše daňové zákony a pomůže ukončit období zahraničních účtů a investic využívaných k daňovým únikům,“ uvedl americký ministr financí Timothy Geithner. Šedá listina daňových rájů zahrnuje státy, které podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) musí posílit spolupráci v oblasti daní. Švýcarsko hodlá do konce roku uzavřít celkem 12 bilaterálních daňových dohod, aby bylo z listiny vypuštěno a vyhnulo se možným sankcím ze strany skupiny zemí G20.

Dohoda s USA je pro Švýcarsko obzvlášť důležitá, protože americké úřady obvinily největší švýcarskou banku UBS, že pomáhala bohatým Američanům ukrývat peníze na tajných kontech ve Švýcarsku. UBS nyní v důsledku této negativní publicity ztrácí klienty.