Vzkaz ze sklářského sympozia: Naše práce má perspektivu

Nový Bor (Českolipsko) - Kolabující tradice českého řemeslnictví, sklářství, se snaží vstát z popela. Na desátém mezinárodním sklářském symposiu IGS 2009 v Novém Boru chtějí čeští skláři dokázat, že jejich práce má perspektivu, a to i navzdory krachujícím podnikům v čele se sklářským gigantem Crystalex. Novoborská radnice, která celou akci pořádá, vidí v symposiu cestu, jak propagovat místní výrobce skla. IGS (International Glass Symposium) probíhá od 18. do 21. června a účastní se ho devětatřicet sklářů z deseti zemí světa. Česko mj. zastupuje umělecký sklář a designér Bořek Šípek.

Účastníci sympozia se shodli, že budoucnost českého sklářství stojí především na malosériové zakázkové tvorbě. Pro tu by přitom měl být v Novém Boru potenciál, neboť vedle Crystalexu ve městě existuje sedmdesát dalších firem orientujících se na sklářskou výrobu.

Čechy zastoupil i Bořek Šípek

Sympozium oficiálně začalo ve čtvrtek večer, dnes od časného rána tvoří umělci v dílnách několika podniků v Novém Boru a v Lindavě. Účastní se jej např. Martin Janecký, designér Bořek Šípek nebo nestor českého sklářství René Roubíček. Vzniklé sklářské předměty zamíří do výstavní síně místní sklárny Ajeto. „V neděli je představíme na společné výstavě v galerii Ajeto, která potrvá do konce prázdnin,“ upřesnil novoborský starosta Jindřich Mareš.

Výstupem uměleckého setkání také byla dohoda na společném sklářském projektu českého Nového Boru a Kamenického Šenova a německých měst Frauenau a Zwisel. Podle Mareše je cílem navázat spolupráci sklářských škol, muzeí a také výrobců ze všech zúčastněných měst. „Taková spolupráce by nám určitě umožnila dosáhnout i na peníze z evropských fondů, což by v současné krizi určitě městu pomohlo,“ dodal starosta.

Třináct zájemců o Crystalex

Novoborská radnice událost pořádala poprvé, uplynulých devět ročníků zaštiťoval podnik Crystalex. Ten zkrachoval kvůli nedostatečnému odbytu na začátku roku poté, co věřitelské banky odčerpaly z jeho účtů veškerou hotovost. Od začátku června je Crystalex na prodej. Výběrové řízení na odkup vyhlásila firma Deloitte spolu s insolvenční správkyní, zvlášť nabízí hlavní výrobní závod v Novém Boru spolu se sklárnou v Karolince na Vsetínsku, samostatně lze získat ruční výrobu skla ve Vrbně pod Pradědem. 

Nový majitel by měl být znám v září. Zájem o Crystalex zatím projevilo 13 investorů. Jsou mezi nimi domácí i zahraniční oboroví a finanční investoři.

Bořek Šípek
Bořek Šípek
Více fotek
  • Bořek Šípek autor: ČT24, zdroj: http://www.bilasit.cz/dbpic/Ja_jsem_lev_salonu_Bor http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/924/92385.jpg
  • Produkty Bohemia Crystalex Trading autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/741/74077.jpg