Den daňové svobody podruhé

Praha - Češi si ode dneška začínají vydělávat sami na sebe. Na 21. června totiž podle výpočtů společnosti Patria Finance připadá den daňové svobody. Firma původně počítala s datem 17. června, ale kvůli horšímu předpokládanému vývoji tuzemské ekonomiky jej o čtyři dny přesunula.

Podle jiných výpočtů Liberálního institutu jsme již den daňové svobody „oslavili“, připadl už na 13. června. Lidé tak, dle těchto výpočtů, letos pracovali na stát 163 dní, tedy o pět dní více než loni. Příčinou posunu je hospodářská krize, která změnila vývoj posledních dvou let, kdy se počet dní práce na stát zmenšoval.

Česko je se svým dnem daňové svobody za průměrem zemí OECD, který letos vychází na 11. června. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak celý příjem připadá státu. Patria Finance vypočítává den daňové svobody metodu sestavenou organizací Tax Foundation. Do výpočtů jsou zahrnuty parametry daňového systému, vývoj hrubého domácího produktu nebo spotřeba fixního kapitálu. Společnost přitom nedávno zhoršila výhled české ekonomiky v letošním roce a očekává propad HDP až o pět procent.